„Chov tohto druhu sa nám podarilo obnoviť po dlhých 15 rokoch. V celej Európe je v súčasnosti chovaný iba v štyroch zoologických záhradách“ hovorí zoológ Michal Sloviak. Veľmi vzácny je aj v privátnych chovoch.

Tukany patria v zoo k mimoriadne obľúbeným a vyhľadávaným exponátom. Pohybujú sa vysoko v korunách stromov a ich potrava sa skladá najmä z plodov a bobúľ.

Do Bojníc sa vrátil po 15 rokoch: Najviac sa teší z čerešní

Veľký zobák tukanom slúži podľa najnovších výskumov na reguláciu telesnej teploty, keďže nedokážu vylučovať pot. Počas horúcich dní ním uniká pomocou jemných vlásočníc teplo. V noci si ho naopak schovávajú medzi perie, aby sa nepodchladil.

Aj keď v USA sú pomerne bežné, niektoré druhy tukanov, akým je aj žltohrdlý, v posledných rokoch len málo európskych zoologických záhrad. „Dôvod je jednoduchý: tento druh v Európe prakticky nikto dlhodobo úspešne nemnoží, a mláďatá ktoré sa podarí odchovať bývajú obvykle vopred rezervované. Okrem toho ide o veľmi náročných chovancov aj z hľadiska kŕmenia. Všetky tukany sú veľmi citlivé na vysoký obsah železa a vitamínu C v potrave. Táto nevedomosť kedysi do značnej miery spôsobila veľké úbytky týchto vtákov,“ vysvetľuje Michal Sloviak a dodáva, že náš chovný pár sme získali po viac ako pol roka trvajúcom vyjednávaní zo súkromného vtáčieho parku v holandskom meste Enschede.

Do Bojníc sa vrátil po 15 rokoch: Najviac sa teší z čerešní

Návštevníci ich môžu vidieť vo veľkej voliére pavilónu vtákov, ktorú sme špeciálne prispôsobili pre chov tukanov. Súčasťou voliéry je aj veľké množstvo tropických rastlín, najmä paliem, strelícií, figovníkov a cykasov, aj to je zážitok.

„Naše tukany si ešte zvykajú na nové prostredie, a preto sú zatiaľ dosť plaché. Z toho dôvodu je ich voliéra od návštevníckeho priestoru oddelená plotom. Ich najobľúbenejšou potravou sú čerešne. Celý deň távia vo vonkajšej voliére“ opísal prvé dni vzácnej dvojice v bojnickej zoo Michal Sloviak.