Kuciak sa venoval hlavne podozreniam z daňových podvodov ľudí, ktorí sú blízki Smeru. Posledný text mal o Mariánovi Kočnerovi.

Úkladná vražda

„Zabezpečil som všetky potrebné zložky tak, aby boli prítomné na mieste, aby boli urobené prvotné úkony, dôsledná obhliadka miesta činu,“ povedal Denníku N riaditeľ NAKA Peter Hraško."Ide o dvojnásobnú úkladnú vraždu," potvrdil tiež. Prípad už prevzala Národná kriminálna agentúra.

Reakcia policajného prezidenta

O prípade informoval dnes na tlačovej konferencii predpoludním policajný prezident Tibor Gašpar. Čin ostro odsúdil a pozostalým vyjadril úprimnú sústrasť. Muži zákona sa dostavili na miesto činu, keď matka mladej ženy v nedeľu o 21:35 oznámila na tiesňovú linku, že sa jej nedarí skontaktovať s dcérou. Policajti krátko po oznámení dorazili na miesto, kde pri vstupe do domu, našli Martinu s Jánom mŕtvych.

Smrtiace rany do hlavy a hrudníka

Tibor Gašpar oznámil, že obaja boli zastrelení dvoma ranami. Novinár mal strelné poranenie hrudníka, jeho snúbenica zasa strelné poranenie hlavy. Šéf polície zatiaľ nevedel povedať presný čas kedy k činu došlo, ale prvotné indície svedčia, že sa to mohlo stať od štvrtka do nedele.

Obete povolania?

Gašpar pripustil, že vražda reportéra môže mať súvis s jeho novinárskou prácou. V súvislosti s týmto násilným trestným činom polícia nikoho nezadržala. Nenašla sa zatiaľ ani strelná zbraň. Policajný prezident bol opatrný vo vyjadreniach o tom či z domu niečo zmizlo a či obete otvorili dvere vrahovi alebo vnikol dovnútra násilne.

Pozornosť GP

Generálna prokuratúra Slovenskej republiky venuje mimoriadnu pozornosť prípadu zastreleného novinára z portálu aktuality.sk Jána Kuciaka. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. Ako dodala, generálny prokurátor Jaromír Čižnár vyslal na miesto obhliadky miesta činu krajského prokurátora. O krvavom incidente sa GP SR dozvedela až z médií. K prípadu sa vyjadrí, keď budú známe bližšie skutočnosti.

Kočner, Baštrnák

Kuciak 9. februára napísal o ďalších podozrivých prevodoch v komplexe Five Star Residence. Bytovka, ktorú začali preverovať polícia aj médiá po kauze Bašternák bola možno centrom viacerých dňových podvodov.

Aktuality našli v budove ďalšie podozrivé obchody, medzi piatimi firmami, v ktorých figuroval Marián Kočner.

Oligarcha Brhel

Začiatkom februára písal Kuciak o IT firme Anext Spoločnosť Anext sídli v budove oligarchu Jozefa Brhela. Podľa Transparency International vyvoláva jej nová akcionárska štruktúra pochybnosti, či ide o skutočných vlastníkov alebo nastrčené osoby.

Tešili sa na svadbu

Mladá žena a rovnako starý muž mali 27 rokov. Podľa informácií TV Markíza mali mať na jar svadbu a dom iba nedávno kúpili.

Políciu zalarmovala rodina, ktorej sa mladý pár už týždeň neozval. Keď policajti prišli na miesto, videli cez okno ležať niekoho na zemi. Privolali hasičov a za ich asistencie dom otvorili. Na mieste sú kriminalisti.

Stanovisko kolegov

Napriek tomu, že celkové pozadie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky ešte nie je úplne objasnené, existuje dôvod domnievať sa, že tento zločin súvisí so súčasnou investigatívou nášho kolegu. Uvádza sa to vo vyjadrení spoločností Ringier Axel Springer Slowakia, Ringier Axel Springer Media, Ringier a Axel Springer SE. "Sme šokovaní a zhrození správou, že Ján Kuciak a jeho partnerka sa pravdepodobne stali obeťami krutej popravy. Napriek tomu, že celkové pozadie ešte nie je úplne objasnené, existuje dôvod domnievať sa, že tento zločin súvisí so súčasnou investigatívou nášho kolegu. Ján Kuciak pracoval pre Ringier Axel Springer Slovakia tri roky," píše sa vo vyjadrení, ktoré agentúre SITA poskytol Peter Porubský z Ringier Axel Springer Slovakia.

"Smútime s jeho rodinou, priateľmi a kolegami. Budeme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme podporili orgány činné v trestnom konaní pri identifikácii páchateľov. V prípade, že tento zločin bol pokusom odradiť nezávislého vydavateľa, akým Ringier Axel Springer je, od odhalenia porušení zákona, použijeme to ako príležitosť na ešte väčšie posilnenie našej novinárskej zodpovednosti," dodáva sa v stanovisku s tým, že v mene všetkých kolegov vyjadrili rodine aj blízkym úprimnú sústrasť.

Správu aktualizujeme.

Prečítajte si viac: