Pre kvetnaté lúky je typické to, že sa na nich mení režim kosenia. Takéto lúky vedia byť počas horúceho leta až o 20 stupňov chladnejšie ako bežne kosený trávnik, zadržiavajú vlahu, obsahujú menej alergénnych druhov a chránia biodiverzitu.

 

Kvetnaté lúky priamo v meste, vrátane sídlisk a vnútroblokov, sú podľa hlavného mesta jedným z dôležitých prvkov adaptácie mesta na klimatické zmeny.

Podľa splnomocnenca bratislavského primátora pre zeleň a životné prostredie Andreja Kovarika sa tieto plochy výrazne menej prehrievajú, a to vedie k tomu, že strata vlhkosti z týchto plôch je podstatne pomalšia. "Je to riešenie, ktoré vedie k zmierneniu straty biodiverzity v mestách,"vysvetlil Andrej Kovarik.

"Kvetnaté lúky nie sú neudržiavané plochy. Sú kosené v inom režime ako klasické trávniky - teda nie približne 6-krát ročne, ale jeden až 2-krát ročne podľa druhového zloženia,"uviedla ďalej hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová. Dodala, že touto najprirodzenejšou formou zmeny rastlinného zloženia postupne začnú ubúdať druhy alergénnych tráv, ktoré naopak nahradia bylinné, kvitnúce druhy rastlín.

Kde všade v Bratislave lúky nájdeme

Tento rok pribudnú desiatky kvetnatých lúk napríklad v Novom Meste, Starom Meste či Petržalke. V ďalších siedmich lokalitách by mali pribudnúť aj v Dúbravke a to na Cabanovej, Homolovej, Fedákovej, Koprivnickej a Žatevnej ulici a na Ulici Janka Alexyho.

V Karlovej Vsi možno lúky nájsť na Kempelenovej, Čavojského, aj na konečnej električiek v Karlovej Vsi na kopci, malé plôšky sú aj na zastávke Nám. sv. Františka smerom do Dúbravky, alebo pri cirkevnej škole na Karloveskej 32 zboku zo strany, kde je kostol.

V Petržalke je to pri Veľkom Draždiaku vedľa cyklotrasy, kúsok od Paneurópskej vysokej školy, a v Ružinove lúčka pri kvetinárstve Curel na Tomášikovej.