V Košiciach majú najkrajší historický zrenovovaný objekt Kulturpark. Porota v prvom ročníku súťaže zameranej najmä na fasády európskych budov ocenila najmä to, že architektovi Irakli Eristavi z prešovskej firmy sa podarilo zachovať historický ráz zrenovovaných budov bývalých kasární.

„Naozaj sme venovali asi najväčšiu pozornosť tomu, aby sa zachovali pôvodné historické architektonické ozdoby na budovách. Bola to aj podmienka investora. Zrejme sa nám to podarilo a z ocenenia máme radosť,“ povedal architekt Eristavi. Ocenenie si vážia aj ľudia, ktorí v Kulturparku pracujú.


Pred dvomi rokmi: Vtedy kasárne len prežívali.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Ľubo Ferko

„Určite sa lepšie robí v budove, ktorá sa vám páči a kde chodíte s radosťou. Myslím si, že to oceňujú aj diváci, ktorí sem chodia na kultúrne podujatia. Aj kultúra sa viac dá vychutnať v priestoroch, ktoré sú pekné a zaujímavé ako niekde medzi ruinami,“ myslí si Tomáš Čižmárik, manažér spoločnosti, ktorá v Kulturparku sídli.

„Vynikajúce je najmä to, že pri renovovaní kasární zachovali stromy a trávnaté plochy medzi budovami. Sme tu ako v parku a oceňujú to aj návštevníci knižnice,“ povedali pracovníčky knižnice. Bývalé kasárne prerábali necelý rok a ďalší jeden už slúžia verejnosti.