Alžbetu II. a jej manžela pozval vtedy na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky prezident Ivan Gašparovič.

Vzácnych hostí zaujalo historické centrum Bratislavy, ktoré si krátko prezreli, potom zavítali pod hrad Devín. Program prvého dňa návštevy ukončil štátny banket v Redute, usporiadaný na počesť kráľovského páru. 

Špeciálne menu

Chody, ktoré  pri danej príležitosti podávali, boli naozaj hodné mimoriadnych hostí: kuracia taštička plnená husacou pečeňou s omáčkou z tokajského vína s lokšou, rolovaný, zľahka zaúdený losos s créme fraîche a listovým šalátom, plátky z hovädzej sviečkovice s dubáčikmi, maslovo-bylinkovou zeleninou a mladými zemiačikmi s petržlenovou vňaťkou, dvojfarebný čokoládový mousse s gaštanovo-smotanovou zmrzlinou, anjelskými vlasmi a malinovým coulis. Ako nápoj mal kráľovský pár na výber značkové slovenské vína, brandy a na prípitok hruškovicu.

Alžbeta II. bola na Slovensku v roku 2008.
Zdroj: archív

Druhý deň Alžbeta II. a princ  Philip zavítali do Vysokých Tatier. Absolvovali prechádzku po Starom Smokovci, následne sa vyviezli pozemnou lanovkou na Hrebienok, kde ich počas jazdy pracovník z Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u informoval o veternej smršti a následnej kalamite z novembra 2004 a jej následkoch.

Vtipné hlášky princa

Na Hrebienku čakalo na kráľovský pár mimoriadne prekvapenie - lesníci a lyžiari v dobovom oblečení, vysokohorskí nosiči, horskí záchranári, vodcovia i športovci. Princa Philipa zaujali práve nosiči, aj preto hneď zisťoval, či náklad, ktorý mali v krošni v danej chvíli je reálny alebo len nejaká atrapa. Zdatní chlapi mu pobavene odpovedali, že po skončení oficiálnej časti programu pokračujú vo vynáške nákladu na vysokohorské chaty. Legendu medzi horskými vodcami, Pavla Rajtára, pobavila otázka princ Philipa, či nie sú na túre? Rajtár mu so smiechom odpovedal. "Nie, lebo musíme byť tu!"

Po návrate z Hrebienka Alžbeta II. zamierila do Spišskej Soboty, kde navštívila Kostol sv. Juraja so skvostom - gotickým oltárom Majstra Pavla z Levoče. Neskôr sa pred chrámom stretla s remeselníkmi na spišskosobotskom jarmoku.

Princ Philip, vojvoda z Edinburghu, zatiaľ  v Starom Smokovci absolvoval konferenciu o regionálnom rozvoji, kde  ako symbol revitalizácie zničených Vysokých Tatier zasadil limbu.

Slávnostné buly v zápase medzi HK Aquacity ŠKP Poprad a Guildorf Flames Ice Hockey Club.
Zdroj: TASR

Slávnostné buly

Návštevu u nás ukončil kráľovský pár na hokejovom zápase medzi HK Aquacity ŠKP Poprad a Guildorf Flames Ice Hockey Club. Úvodné buly vhodila kráľovná Alžbeta II. v spolupráci so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom.

Viac fotografií z návštevy Slovenska nájdete TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Mali ste príležitosť vidieť kráľovský pár na návšteve Slovenska?