Envirorezort chce urýchlene prijať návrh na vytvorenie nových prírodných rezervácií v oblasti Vihorlatských vrchov Rydošová a Vihorlatský prales. Údajne kvôli ochrane vzácnych živočíchov a rastlín. No podľa Lesooochranárskeho združenia VLK to bude presne naopak. „Som presvedčený, že tu ide o snahu vyhovieť záujmom developerov, ktorí sa netaja tým, že chcú rozbehnúť v tejto nádhernej oblasti výstavbu,“ tvrdí aktivista Jozef Lukáč.

Jeho kolega Peter Sabo zastáva rovnaký názor. „Na zasadnutí v decembri 2019 hovoril pracovník Štátnych lesov SR pán Mika o tomto území ako o rozvojovom. Pre nás z toho jednoznačne vyplynulo, že dôvodom zníženia stupňa ochrany je umožnenie výstavby nových chát a hotelov na tomto území pre vybraných ľudí,“ nedáva si Sabo servítku pred ústa.

Ochranári už spustili proti týmto zmenám petíciu. Rezort životného prostredia sa bráni, že projekt, naopak, rozšíri chránené územie. „Dnes je v danej lokalite približne 320 hektárov bezzásahového územia, v prípade schválenia návrhu sa územie v piatom stupni ochrany Vihorlatského pralesa rozšíri na vyše 1 500 hektárov a asi 600 hektárov bude v štvrtom stupni,” oponuje hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

Morské oko na Zemplíne je podľa ochranárov v ohrození.
Zdroj: archív