Na sociálnych sieťach sa okamžite objavili názory, že princ by mal navštíviť nielen naše hlavné mesto a lokality, ktoré sú výkladnou skriňou Slovenska, ale aj osady najmä na východe krajiny.

Starostom a primátorom, ktorých sme oslovili, nebolo veľmi do reči. Väčšina v súvislosti s návštevou princa Frederika skloňovala obec Richnava, vraj, aby napríklad videl, odkiaľ pochádzajú tony odpadu v Hornáde a vodnej nádrži Ružín.

Ako opísal pomoc predstaviteľov štátu jeden zo starostov, čítajte v popiske fotografie TU ►►

Nebezpečná hra s ohňom

Primátorka Krompách Iveta Rušinová, nás upozornila, aby sme o Hornádskej ulici, kde žije rozvetvená komunita Rómov, nehovorili ako o osade. „U nás v meste ich nemáme, je to názov ulice, kde žijú Rómovia, nie osada,“ netajila nespokojnosť. V súvislosti so zazelenaním územia odznela prekvapujúca informácia. „Deťom je potrebné zobrať zápalky a bude tam zeleň…!“

Nerozprávať, ale makať!

Konštruktívne vyjadrenie podporené vlastnou praxou poskytol starosta Rudňan Rastislav Neuvirth. V obci žije 5-tisíc obyvateľov, z toho polovica Rómovia a z nich 1500 detí do 18 rokov.

„O probléme osád je zbytočne rozprávať, ten je potrebné riešiť. Mnohých by možno potešila výsadba stromov, krov a kvetov, určite však nie väčšinu samotných obyvateľov osád. Tí k zeleni nemajú vzťah. Keď skrášlime naše námestie kvetináčmi, musíme zabezpečiť ich ochranu, inak deti cestou zo školy kvety vytrhajú a porozhadzujú. Osveta je dôležitá, ale najdôležitejšie je vybudovať v osadách infraštruktúru a odstrániť čierne stavby. Za Rudňany môžem povedať, že robíme všetko na čo nám stačia sily a peniaze,“ konštatuje starosta a dodáva, že podpora štátu vo všetkých smeroch by mala byť lepšia.

Pozrite, s akým návrhom prišiel Rastislav Neuvirth, čítajte v popiske fotografie TU ►►

O živote bez elektriny i výstavbe domčekov pre Rómov čítajte TU ►►►►►