Na záberoch vidieť chýbajúce dlaždičky a diery v betóne. „Ja sama som tam zakopla a vyvrtla si členok. S boľavou nohou, stiahnutou len elastickým obväzom som pretrpela celú službu,“ rozpráva znechutene. „Šatne sú samostatnou kapitolou. Nemáme v nich toalety, sprchy a dokonca ani umývadlo. Prídeme v tejto horúčave spotené a nemáme inú možnosť, len si obliecť pracovný odev na neosprchované telo. V nemocnici, kde hygiena je prvoradá, my fungujeme v takýchto hrozných podmienkach,“povzdychne si sestra s dlhoročnou praxou.

Zaujímalo nás, či sa sťažovala u nadriadených. „Nikto z nás nechce prísť o prácu. Vedúci pracovníci sa nesťažujú, tí majú kancelárie, ambulancie, inšpekčné a lekárske izby, horšie je to so stredným a nižším zdravotníckym personálom,“ hovorí zdravotníčka. Vedenie nemocnice o situácii vie. „Nemocnica prechádza rekonštrukciou, prvoradé sú však priestory pre pacientov. Zamestnancov žiadame o strpenie, problematické miesta by mali byť hotové do konca roka,“ informovala hovorkyňa nemocnice Ivana Stašková.

Dodala, že šatne na ktoré sa zamestnanci sťažujú sú pre zdravotnícky personál len na prezliekanie z civilného oblečenia. „Plne vybavené šatne so sprchami, ktoré zamestnanci využívajú pred vstupom na operačné sály sú kdispozícií v Centrálnom operačnom trakte,“ spresnila Stašková.

„Takéto sľuby počúvame už minimálne dva roky, ale nič sa nezmenilo a stále fungujeme, ako v stredoveku. Naozaj som zvedavá či to do konca roka už konečne urobia,“ hovorí pochybovačne náš zdroj. Boli sme sa osobne presvedčiť či zdravotná sestra hovorí pravdu. Podarilo sa nám nahliadnuť do šatne, kde nám na zaklopanie otvorili. "Len si všetko dobre obzrite, tu sa zastavil čas ešte v minulom storočí. Je hanba, že sa vrchnosť nestará aj o plebejcov," hovorí mladá žena. S fotografovaním šatne nesúhlasila. "Podľa fotografie by uhádli, kde ste boli a začali by vyšetrovať," skonštatovala na záver.   

Chodba do šatne na ARO: Na rozbitej dlažbe si sestrička vyvrtla členok.
Chodba do šatne na ARO: Na rozbitej dlažbe si sestrička vyvrtla členok.
Zdroj: autorka