Mladého poslanca preslávila starostkina veta: „Ďoďo nevie písať na počítači.“ Ostrožnický nebol včera doma a jeho rodičia, s ktorými tridsiatnik stále býva, tvrdili, že je v práci.

Záujem kolegov sa Ďoďovi nepáči

V súkromnej firme v Michalovciach, kde pracuje, sme sa zase dozvedeli, že na piatok si vybral dovolenku...  „Robí u nás ako IT-pracovník. Nie je však nadšený z tejto reklamy. Odkedy sa na internete objavilo video, zamestnanci si ho chodia obzerať ako ôsmy div sveta,“ povedal nám kolega. Jozef Ostrožnický na telefonáty ani esemesky nereagoval.

Zlý výklad?

Na otázku, ako je možné, že hoci je poslanec „ajťák“, nevie pracovať na počítači, Miloslava Fedorová odpovedala: „Moje slová boli zle pochopené. Myslela som to tak, že rýchlosť jeho písania nie je taká ako napríklad zapisovateľky na súde, nie, že je počítačovo negramotný,“tvrdila starostka, ktorá si ani s odstupom času nemyslí, že video je dôvod na jej odstúpenie.

Schôdza, ktorá vošla do slovenských dejín.
Schôdza, ktorá vošla do slovenských dejín.
Zdroj: facebook

Starostka vraj potrebuje ochranu

Neznervóznil ju ani záujem Transparency International Slovensko, ani otvorený list, v ktorom jej organizácia vyčíta neprofesionálne a nevhodné správanie a vyzýva na dodržiavanie zákonov a politickej kultúry. „Zastavajú sa poslancov? Mne by mali pomôcť, keďže ľudia ma celý deň zahlcujú vulgárnymi mailami, esemeskami a telefonátmi,“povedala a opäť zdôraznila, že odstúpiť sa nechystá.

Poslanci nezaháľajú

Poslanci si však myslia opak, čo potvrdil Stanislav Štefanič (47): „Bol som presvedčený, že starostka v rámci sebareflexie vyvodí okamžitú zodpovednosť a odstúpi. Keďže všetko nasvedčuje, že sa tak nestane, ideme konať.“ Ako tvrdí, nezostanú v tom sami.

Jozef Ostrožnický alias Ďoďo.
Jozef Ostrožnický alias Ďoďo.
Zdroj: facebook

Rada a pomoc ZMOS

Pomocnú ruku im  podáva Združenie miest a obcí Slovenska. "Ešte predtým sa všetci poslanci zídeme, pretože zatiaľ to vyzerá, že sme štyria proti jednému. Chceme poznať názor občanov, potom navrhneme starostke, aby sa vzdala mandátu. Ak nebude súhlasiť, zvoláme médiá a verejne pred nimi zložíme funkcie,“povedal Štefanič, ktorý je znechutený z negatívneho zviditeľnenia obce.

Všetky cesty vedú do ...

Cestou domov sme zastihli Košičanov Lukáša (19) a Michala (25), ktorí sa v rôznych pózach fotografovali pri tabuli pred vstupom do obce. „Prišli sme sem preto, lebo tieto Fekišovce sa za posledné dni stali senzáciou internetu, preto sme ich museli vidieť naživo. Okrem toho fotografie pri tabuli obce sú hotovou bombou. Kto ich nemá, akoby ani nebol,“ vysvetľovali mladí muži so smiechom.

Nie sú to len Fekišovce

Niečo podobné sa deje v desiatkach až stovkách obcí po celom Slovensku, prezradil pre týždenník Trend Martin Kollárik, analytik Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť SGI.

Mohla starostka nútiť poslancov spievať hymnu?

Určite na to nemá právomoc. Je to len jej iniciatíva.

Nie je to forma šikanovania?

Poslanci nie sú zamestnancami obce a nie sú podriadení starostke. 

Môže starostka vôbec niečo utajiť z rokovania, nejaké citlivé body, ak jej to schváli zastupiteľstvo?

Pokiaľ viem, nie.

Môžu poslanci odvolať starostku pre nekompetentnosť či za šikanu?

Len v miestnom referende, ktoré musí iniciovať 30 percent voličov.

Deje sa niečo podobné aj v iných obciach?

Je to, bohužiaľ, bežný štandard v desiatkach až stovkách obcí po celom Slovensku.

Prečítajte si tiež: