Na počesť takýchto komunistických štátnikov a politikov kedysi tvorili busty či sochy. Tie ste mohli nájsť v rôznych častiach miest a obcí, ale aj v štátnych budovách a školách.

Po Nežnej revolúcii zmizli. Mnohé z tých, ktoré nevyhodili na smetisko, skončili ako satirické prvky dokumentujúcu vtedajšiu dobu.

V bývalom režime mali pamätníky zobrazujúce papalášov či komunistických symbolov v obľube. Väčšina obyčajných ľudí však na ne hľadela s dešpektom. No po tom, ako ich po revolúcii pred 30. rokmi odstránili, začali niektorých recesistov fascinovať. 

To je spoločnosť!

Jednou z takýchto figliarov je stredoškolská učiteľka Alžbeta Šoltisová (59) zo Sabinova. Tá vyradené busty Lenina, Gottwalda a Majakovského zachránila zo škôl a kultúrnych stredísk pred ich zničením. "Boli vyradené ako nepotrebný materiál," vraví pedagogička.

Polorozpadnuté sádrové sochy opravila a každoročne ich nastrieka zlatým sprejom. Cez leto zdobia skalku na záhrade, ktorú vtipne nazýva ranč. V zime ich odkladá, aby ich počasie nezničilo.

Časom k socialistickým bustám pribudol generál Štefánik i ruský prezident Vladimír Putin. Takže na skalke pani učiteľky sa zišla veľmi zaujímavá spoločnosť.

Pozrite sa VO FOTOGALÉRII, aký osud stihol niektoré sochy a busty!

Aký osud stihol niektoré sochy a busty!