Prírodovedeckú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika  v Košiciach zachvátili v piatok večer o 17, 42 hod. plamene. 

FOTO Veľký nočný požiar v Bratislave: Byt zhorel do tla, zasahovať muselo až 21 hasičov!

Situácia vyzerala  hrozivo, keďže  v budove sa nachádzajú laboratória a sklady  Ústavu chemických vied v ktorých sú uskladnené okrem iného aj chemikálie a horľavé materiály. Našťastie únik nebezpečných látok nebol zaznamenaný. Potvrdil to aj monitoring kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany z Jasova. 

FOTO Obrovský požiar v Nitre: Horí telocvičňa, v ktorej sa nachádzali bezdomovci!

Mojsejovú poslal súd na 10 rokov za mreže: Šokujúce slová jej "protivníka" Versaceho!

Nora Mojsejová kašle na tvrdý rozsudok. Nepochopíte, ako trávi čas!

Zamestnanci oceliarní sú stále v napätí: Dozvieme sa konečne pravdu?

 

"Požiar vypukol v oblasti strechy budovy a zasiahol všetky časti, pričom jedna z nich sa prepadla. Pri požiari zasahuje 31 príslušníkov s 12 kusmi hasičskej techniky z  Košíc, Čane, Šace a hasiči z U.S. Steel Košice. Momentálne sa požiar snažia lokalizovať. Pri udalosti nedošlo doposiaľ k žiadnym zraneniam," uviedla  pre portál Aktuálne.sk Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru v Bratislave.  

Požiar lokalizovali

Postupne sú sťahované niektoré hasičské  jednotky. "Na mieste  ostávajú už len tie, ktoré budú postupne kontrolovať a likvidovať ohniská horenia," informoval hovorca hasičov Tomáš Berzetei. " Naďalej pokračuje spolupráca s policajným zborom a požiarnoexpertizným ústavom vo veci určenia príčin požiaru." 

Nečakaná návšteva

Na mieste sa objavil a minister financií Peter Kažimír." Túto dramatickú správu som sa dozvedel  cestou do Košíc. Aj preto zastavil som sa tu hneď po prílete," povedal."Spojím sa s ministrom školstva, sme pripravení z úrovne vlády pomôcť univerzite," dodal Kažimír, ktorý sa stretol  s kvestorom Michalom Tkáčom aj rektorom UPJŠ Pavlom Sovákom.

Komínový efekt

Šéf univerzity netajil pred novinármi dojatie. "Je to najčiernejší deň našej univerzity a jej srdca Ústavu chemických vied, ktorý dnes vyhorel. Som ešte stále v šoku, ale som rád, že sa nikomu nič nestalo," povedal rektor. Dodal, že strechu rekonštruovali zhruba pred 7 rokmi. "Zdá sa, že požiar sa šíril zdola, nie zvrchu, ide o tzv. komínový efekt. Pravdepodobne z jedného alebo viacerých digestorov. Odhadujem, že škody prekročia sumu 1 milión eur," upresnil Pavol Sovák.