Účastníci sa už niekoľko hodín pred obradom schádzali v Dóme, aby vzdali úctu obľúbenému arcibiskupovi. Pohrebnú omšu viedol košický arcibiskup Bernard Bober, koncelebrovali emeritný pražský arcibiskup Dominik Duka, prímas český, a Stanisław Jan kardinál Dziwisz, bývalý osobný tajomník pápeža Jána Pavla II. Prítomný bol aj súčasný pražský arcibiskup Jan Graubner a jágerský arcibiskup - metropolita Csaba Ternyák.
Na dnešných pohrebných obradoch nechýbali ani známe osobnosti. Expremiér Mikuláš Dzurinda, bývalý prezident Rudolf Schuster, prešovský župan Milan Majerský, primátor Prešova František Oľha, predstavitelia mesta Košice i kraja či starostovia košických mestských častí.

Viac fotografií z poslednej rozlúčky nájdete TU ►►►

V úvode pohrebnej omše sa ujal slova pražský arcibiskup – metropolita a predseda Českej biskupskej konferencie Jan Graubner. V rámci tradičnej línie omše sa neskôr v homílii prihovoril účastníkom rozlúčky košický arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober. Spomenul dôležité míľniky života zosnulého emeritného arcibiskupa, jeho kňazské pôsobiská, ale neobišiel ani jeho vlastnosti, pre ktoré bol obľúbený: láskavosť, srdečnosť a úprimnosť, tiež odvahu vo vyjadreniach v čase totality, keď nepodľahol nátlaku štátnej tajnej bezpečnosti a zotrval verne vo svojej viere i presvedčení.

Alojz Tkáč trpezlivo znášal aj to, že musel pracovať ako robotník v štátnych lesoch alebo ako vodič električky v košickom dopravnom podniku. Trápilo ho však, že nemohol slobodne slúžiť sväté omše a vysluhovať sviatosti.

Osobnosti, ktoré sa nemohli zúčastniť pohrebných obradov zaslali kondolencie. Čítajte TU ►►►