Prešli sme niekoľko obcí v okolí Košíc a bola to naozaj bieda. Po oblievačoch ani chýru.

Myslava - nuda

Našu obchôdzku sme začali v košickej mestskej časti Myslava, ktorá je povestná dodržiavaním ľudových tradícií. Teraz však bolo všade ticho, ľudoprázdno, len na jednej z bočných ulíc sme zazreli otca so synom a dcérou, ktorí zvonili pri bráne jedného z domov. To, čo najstarší z trojice mal na pleci, sme pôvodne pokladali za obrovský korbáč. Pri bližšom pohľade sme zistili, že je to nejaká palica s farebnými stuškami. To, či týmto "drúkom vyobšíval" ženy v danom dome, sme sa nedozvedeli. Keď nás muž zbadal, rýchlo ušiel do dvora...

V Myslave sme na ulici namiesto ľudí videli len zaparkované autá.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Chatári z Maše sedeli doma

Prázdno bolo aj v Baške, časti Maša. Primestská chalupárska, chatárska a záhradkárska osada bola na svoje pomery až príliš pokojná a tichá. Muž, ktorý na dvore sypal sliepkam vaječné škrupiny, na otázku či dnes videl nejakých oblievačov, odvetil: "Sedia doma, boja sa kvôli nariadeniam. Každú chvíľu sem prídu na kontrolu policajti. Nebyť toho, už by sa po ceste motalo plno podnapitých šibačov," povedal pán Vojech. Manželka, ktorá vyšla z domu pozrieť s kým sa jej muž rozpráva, poznamenala. "Je to nuda, ani sa mi nezdá, že je sviatok. Tradične sme mali plný dom hostí, dnes neprišiel nikto, akurát sme telefonovali s deťmi," povedala evidentné nespokojná pani domu.

Kúpači - otec so synom z Nižného Klatova: Daniel (9) a Miroslav (41).
Zdroj: Daniela Pirschelová

Daniel, Miro a medvedí cesnak

V Nižnom Klatove bola situácia navlas rovnaká. Všade prázdno a ticho. Nakoniec sa na nás predsa len usmialo šťastie. Z jedného dvora vyšiel so šibákom v ruke usmievavý blonďatý chlapček s otcom. Pozdravili sa a nenamietali, keď sme si ich odfotili. Miro (41), so synom Danielom (9), bol obliať sestru. "Škoda, že je situácia, aká je, ale s tým nič nenarobíme. Oblievame iba ženy z rodiny, aby boli krásne a zdravé," prezradil zhovorčivý otec. Mladší z dvojice sa pochválil bohatou, hoci trošku netradičnou výslužkou. "Dostal som dvadsať eur, obrovské čokoládové vajíčko z ktorého som hneď ochutnal a tiež medvedí cesnak z klatovského lesa," pochválil tetinu štedrosť.

Na Hlavnej ulici v Košiciach sa nával ľudí nekonal.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Ľudoprázdne centrum Košíc

Z Nižného Klatova sme zamierili na Hlavnú ulicu v centre Košíc. Sem-tam sme stretli nejakého cyklistu, rodičov s malými deťmi alebo zaľúbený párik na prechádzke. Centrum metropoly východu, ktoré bez ohľadu na to, či je sviatok alebo bežný deň vždy dýcha životom, bolo dnes takmer ľudoprázdne.

Viac pekných fotografií z miest, ktoré sme dnes navštívili si pozrite TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Absolvovali ste dnes oblievačku?