Novú pôrodnicu Sveta zdravia v Rožňave, ktorá patrí do portfólia skupiny Penta, včera slávnostne otvorili. Nechýbal pri tom ani Mikuláš. „Vďaka novému konceptu, ktorý sme v nemocnici prestavbou zaviedli, získajú mamičky maximálny komfort i súkromie. V novej pôrodnici ich bude čakať prostredie, ktoré je niekde na polceste medzi domovom a nemocnicou,“ hovorí riaditeľ nemocnice Svet zdravia Rožňava Dušan Suchý.

Pôrod v súkromných izbách

Ženy budú po novom rodiť v troch nadštandardne vybavených pôrodných izbách. Novým štandardom je dizajnový hotelový interiér, moderné polohovateľné pôrodné lôžko, detská postieľka, samostatné sociálne zariadenie so sprchou, televízia či rozkladacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu. „Na pôrodnej izbe môžu mať budúce mamičky po celý čas pri sebe blízkeho človeka, ktorý im bude poskytovať podporu,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Igor Seres. Vytvoriť pre mamičky príjemnejšiu atmosféru pomôže aj audio systém s relaxačnou hudbou a inhalačná zmes medicínsky plynov im pomôže zmierniť bolesti počas pôrodu.

Všetci na jednom mieste

Nová pôrodnica je súčasťou rozsiahlejšej rekonštrukcie, ktorou počas dvoch rokov prešiel aj gynekologický úsek. Všetky časti oddelenia sa tak scentralizovali na jedno miesto. „Lepšie dokážeme využiť naše personálne, priestorové či prístrojové kapacity. Všetky priestory oddelenia sú ľahko dostupné a lekári i personál tiež môžu vzájomne spolupracovať, podotýka primár. Spolu s kompletnou stavebnou rekonštrukciou získalo oddelenie aj nové medicínske vybavenie a mobiliár. Okrem pôrodných lôžok, zákrokových lámp či nábytku pribudli na neonatologickom úseku napríklad nové výhrevné lôžka pre novorodencov, fotoliečba, monitory dychu a monitory vitálnych funkcií či novorodenecké postieľky. Na šestonedelí zas pacienti nájdu štyri jednolôžkové nadštandardné izby s kompletným vybavením. Celkové náklady sa vyšplhali na takmer 400-tisíc eur.

Stovky pôrodov ročne

Podľa primára oddelenia majú ročne v Rožňave do 600 pôrodov. Ambíciou nemocnice je tieto počty zvýšiť. Rožňavská pôrodnica je treťou na Slovensku v sieti nemocníc Svet zdravia, ktorá predstavila pôrodnicu novej generácie. "Dôraz sa kládol na zabezpečenie vecí, ktoré nie sú úplným štandardom v rámci slovenského zdravotníctva ako súkromie, intimita a bezpečnosť pacientky. Tento koncept pôrodných izieb je odlišný v tom, že celý pôrod, od príchodu do pôrodnice až po samotný pôrod prebieha v jednom priestore tzv. pôrodnej izby," povedal riaditeľ nemocnice, Dušan Suchý.

Kľúčové fakty o rožňavskej pôrodnici novej generácie:

- celý pôrod bude prebiehať v troch komfortných pôrodných izbách hotelového štandardu

- prevádzka nových pôrodných izieb bola spustená začiatkom decembra

- celé gynekologicko-pôrodnícke oddelenie vrátane ambulantnej časti, neonatológie a šestonedelia je centralizované na jednom mieste

spoločné pracovisko má aj personál, ktorý môže vzájomne spolupracovať

- v pôrodnici pracuje päť odborných lekárov, desať pôrodných asistentiek, päť sestier a tri sanitárky

- rožňavská nemocnica je treťou v sieti Svet zdravia s pôrodnicou novej generácie, ročne sa v nej uskutoční okolo 600 pôrodov