Takmer toľko ako predseda vlády zarábajú primátori krajských miest. Prešovskej primátorke Andrei Turčanovej v apríli na návrh poslankyne Zuzany Bednárovej odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo zvýšenie jej zákonného platu o 36-percent, čo je 4 877 €, „Andrea Turčanová pôsobí vo funkcii druhé volebné obdobie, svoju prácu vykonáva svedomite,“ zdôvodnila v návrhu Bednárová a pridala úvahy o vysokom pracovnom nasadení primátorky, výsledkov jej práce a dovtedy neadekvátne nízkom plate primátorky. 

 


Prešov je tretie najväčšie mesto na Slovensku po Bratislave a Košiciach. Kolegovia Turčanovej však zarábajú viac, menej má iba primátor Žiliny Peter Fabiáne. Ostatní majú cez 5-tisíc, napríklad prvý muž Trenčína Richard Rybníček zarába 5 738 €. Až zo 60-percentného zvýšenia sa môže tešiť  trnavský primátor Peter Bročka, ktorému odklepli mesačne z verejných zdrojov 5 405 €. 

 

Starosta viac ako primátor okresného mesta

 


Na primátorov krajských miesta sa paradoxne doťahuje starosta obce s najväčšou rómskou osadou - Florián Giňa z Jarovníc (okres Sabinov). Ten mesačne poberá 4 215 €. Vraví, že si ich zaslúži, pretože na starosti má obec s takmer 7-tisíc obyvateľmi. Takmer dvojnásobný počet ľudí však býva v okresnom meste v Sabinove a tamojší primátor predsa len zarába o osem stovák menej - 3 417 €.

Pre objektivitu však treba uviesť, že odkedy je Giňa vo funkcii, pomery v obci s najväčšou rómskou osadou sa viditeľne zlepšili - na poriadok dozerajú rómske hliadky, obec je uprataná, zrekonštruovali neskororenesančný kaštieľ. “Som k dispozícii 24 hodín denne po celý rok. Táto práca je nevďačná, mám vysokú zodpovednosť, navyše, ide o plat v hrubom, z neho odvediem okolo 1300 eur. Takže plat v čistom nie je bohviečo. Ak to porovnáme s platmi poslancov parlamentu a množstva nimi odvedenej práce…,” zamyslel sa.

V Lenartove sú štedrí poslanci aj k sebe. Čítajte na druhej strane.