Festival sa dostal na pretras aj na ostatnom zastupiteľstve (14.2.). Poslanci poverili Polačeka, aby do 7. marca inicioval rokovania s premiérom Petrom Pellegrinim o navýšení financií na organizovanie podujatia.

Stretnú sa zoči-voči Raši s Polačekom?

„Mesto Košice a KSK požiadali Vládu SR o písomné záruky k zabezpečeniu nenávratných financií zo štátnych zdrojov. Prišla nám písomná odpoveď podpísaná vicepremiérom Richardom Rašim. Na základe toho sme urobili analýzu celej akcie pričom sme sa sústredili najmä na riziká. Musím povedať, že projekt ktorý sme zdedili síce vyzerá na papieri dobre, ale nie je pripravený. Za dva roky bývalé vedenie v danom smere neurobilo nič,“ tvrdí Polaček.

Národné tenisové centrum. Ak by sa ho podarilo postaviť včas, v jeho priestoroch by bolo možné realizovať väčšinu z plánovaných športových disciplín.  Jeho výstavba je zatiaľ v nedohľadne.
Národné tenisové centrum. Ak by sa ho podarilo postaviť včas, v jeho priestoroch by bolo možné realizovať väčšinu z plánovaných športových disciplín. Jeho výstavba je zatiaľ v nedohľadne.
Zdroj: archív

Podklady nedodali

Rašiho toto vyjadrenie nahnevalo. „Mesto Košice spolupracovalo so SOV na príprave projektu EYOF 2021 niekoľko rokov. Bol vyšpecifikovaný rozpočet podujatia, s ktorým súhlasili všetci zúčastnení. Košický samosprávny kraj sa mal podieľať zapožičaním telocviční, ktoré plánuje postaviť pre školy vo svojej pôsobnosti. Vláda SR garantuje, že prisľúbené finančné prostriedky poskytne v súlade s dohovoreným rozpočtom projektu,“ vysvetlil vicepremiér. Dodal, že KSK okrem listu z januára 2019 neavizoval žiadnu potrebu finančných prostriedkov od štátu. „Ich požiadavka na 15,4 mil eur nie je nijako špecifikovaná a nie je k nej žiadny podklad. Rozpočet akcie bol dohovorený na 25,4 mil. Neskôr primátor Košíc a predseda KSK začali hovoriť o 40 miliónoch a na ostatné mestské zastupiteľstvo (14. 2.) už sa v materiáli hovorí o 85 miliónoch eur. Toto žonglovanie s miliónmi je veľmi nedôveryhodné a pôsobí účelovo,“ hovorí Raši.

Hľadajú výhovorky

Požiadali sme mesto Košice o vyjadrenie k tvrdeniam podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. "Za prostriedky, ktoré máme k dispozícii nie sme schopní dôstojne zabezpečiť celý projekt. Vláda nám síce napísala, že si ctia záväzky, ale nevieme kedy nám peniaze poskytnú a čím budú tieto zdroje podmienené. Je potrebné povedať, že prisľúbené štátne financie by možno stačili, keby sme na prípravu projektu mali štyri roky, tak ako malo predchádzajúce vedenie mesta. Tým, že máme polovicu času, náklady rastú. Dodávatelia musia stavať rýchlejšie a stavby sa predražujú. Čiže je to chyba bývalého vedenia, nie moja,"rozohnil sa košický primátorJaroslav Polaček . Napriek urgenciám sme sa nedočkali špecifikácie koľko financií je potrebných na prípravu jednotlivých športovísk. 

Na tejto, momentálne rozbahnenej lúke s  biednym ihriskom nad Popradskou ulicou by malo vyrásť NTC.
Na tejto, momentálne rozbahnenej lúke s biednym ihriskom nad Popradskou ulicou by malo vyrásť NTC.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Peniaze, peniaze, peniaze ...

Župa nám síce poslala zoznam projektov, ale bez finančného vyjadrenie. „KSK v rozpočte na rok 2019 vyčíslil predpokladané finančné prostriedky na výstavbu športovej infraštruktúry. Niektoré z nich sú predbežne kryté z úveru Európskej investičnej banky, čo však nebude dostatočné. Projekty boli vyčíslené na približne 15 mil. eur,“ uviedla pre Plus JEDEN DEŇ hovorkyňa Anna Činčárová.

Podpora mesta

Richard Raši sa hlási ku Košiciam a jeho snahou je cez podujatia medzinárodného významu zviditeľniť metropolu východu. „Košice som niekoľko rokov viedol a boli to pre mesto úspešné roky. Mesto mienim aj naďalej podporovať. Súčasný primátor však už pri prerokovaní prípravy EYOF v roku 2016 vyhlásil, že Košice na jeho organizáciu nemajú. Je zjavné, že nové vedenie mesta a kraja hľadá zámienku, ako sa organizácie podujatia zbaviť, v neprospech Košičanov,“tvrdí Raši.

Pozrite si viac fotografií v galérii článku