Matej s kamarátmi sa rozhodli založiť na Slovensku tradíciu Svätojakubskej cesty. Vedie z Košíc do Bratislavy a k jej značeniu prispel rodák z Budmeríc v okrese Pezinok Matej Rajkovič (31) a zanietení nadšenci z občianskeho združenia Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku.

 

Z úradníka cestovateľ

Mladého muža pochytila cestovateľská túžba tesne po štúdiách, ktoré absolvoval v švajčiarskom Bazileji. "Pracoval  som ako projektový manažér, ale veľmi rýchlo som zistil, že práca v banke nie je to pravé. Cítil som, že sa zo mňa pomaly stáva kancelárska krysa, čo nie je akurát moja šálka kávy. Milujem dobrodružstvo, preto som sa rozhodol odísť z práce, všetko predať a vyraziť na potulky svetom," rozpovie o počiatkoch svojej záľuby.

Inšpirácia zo Španielska

Postupne prešiel  viac než 40 krajín. „Presúval som sa po celom svete: letecky, vlakom, autom, ale aj vlastnoručne zostrojenou obytnou dodávkou. Najsilnejším zážitkom bolo, keď som pred necelým rokom prešiel pešo 280 km dlhú púť z portugalského Porta do španielskeho Santiaga de Compostela. Táto 11-dňová cesta mi umožnila stráviť všetky zážitky z ciest, pomohla mi lepšie pochopiť kto som a nasmerovať môj život,“ rozpráva pokorne.

Viac foto TU

Výhody putovania

Dodáva, že práve v Španielsku sa zamiloval do novodobého putovania a pochopil, ako všestranne dokáže človeka obohatiť. „Na ceste som schudol, zlepšil si tým vzhľad, cítil som sa lepšie, naučil som sa žiť prítomnosťou. Vycibril som si cit pre vytrvalosť, odhodlanie a prekonávanie ťažkých prekážok. A práve vtedy mi napadlo, že toto by som chcel mať aj u nás, aby aj ostatní Slováci mohli prežiť to, čo ja,“ prezradil pohnútky, ktoré ho priviedli k realizácii neobyčajnej myšlienky.

Stačí vziať batoh a vyraziť

V marci 2020 sa vrátil zo Švajčiarska domov a pridal sa k zanietencom z občianskeho združenia Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku, aby počas povinnej karantény pracoval na realizácii svojho sna. „Podarilo sa. Svätojakubská cesta na Slovensku vedie z Košíc do Bratislavy a meria 650 km. Je súčasťou európskej siete ciest do Santiago de Compostela, ktorá bola v roku 1993 vyhlásená za svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Značenie trasy je hotové, teraz nám už len ostáva veriť, že všetky jej úseky a etapy úspešne zdoláme,“ poznamená Matej odhodlane.

Mušľa, preukaz pútnika a odhodlanie

 „Netreba ju prejsť celú, takých bláznov je málo, každý si môže vybrať toľko, koľko zvládne. Stačí na batoh priviazať mušľu - symbol pútnika, do vrecka slovenský credencial - preukaz pútnika, do ktorého po ceste zbierame pečiatky a vyraziť. Za odmenu uvidíme to najkrajšie, čo na Slovensku máme - Košice, Žehra, Levoča, Spišský hrad, Spišská Kapitula, Donovaly, Čierny Váh, Špania Dolina, Banská Štiavnica, Trnava, Červený kameň,“ dodáva s úsmevom.

Ako sa ukážu Slováci

Priznáva, že bol už takmer všade na svete, no Slovensko pozná len veľmi okrajovo. "Mrzí ma to, a tak som sa rozhodol prejsť túto cestu celú. S prestávkami mi to bude trvať z Košíc do Bratislavy približne jeden mesiac. Mnohí známi ma upozornili, že cesta naprieč Slovenskom bude iná ako v zahraničí, keďže podľa ich názoru, Slovač nie vždy je taká milá, ako ľudia inde na svete. Ja verím v opak a chcem sa o tom presvedčiť na vlastnej koži,“ prizvukuje sympaťák Matej.

Viac foto TU

Putovanie sa začalo

V sobotu vyštartoval spolu s predsedníčkou OZ , Košičankou Evou, Žilinčankou Júliou, pútničkou, ktorá zareagovala na internetovú výzvu a Američanom z Tennesey Tonym. Počas putovania sa budú k nemu pripájať ďalší nadšenci. „Záujem je obrovský, po zverejnení výzvy na sociálnej sieti sa mi ozvalo dvesto ľudí, ale nedá sa vyhovieť všetkým. Aj preto väčšina sa pridá ku mne len na deň-dva alebo zájdeme spolu na kávu, keď budem prechádzať ich mestom – dedinou. Veľmi si želám, aby si viac Slovákov vyskúšalo putovanie na vlastnej koži. Otlaky síce vedia pekne potrápiť, no na Svätojakubskej ceste bolesť nôh a útrapy z putovania vykompenzuje duševná pohoda a pohľad na krásnu prírodu," uzavrel  svoje rozprávanie.

Čo je Svätojakubská cesta

Cesta svätého Jakuba je názov púte vedúcej ku katedrále v Santiago de Compostela v španielskej Galícii, kde sú uložené ostatky svätého Jakuba, Kristovho učeníka. Prvá doložená púť do Compostely je z roku 951. Pozdĺž cesty boli postupne zriaďované kostoly a kláštory so svätými relikviami. Prvý manuál pre pútnikov pochádza už z 12. storočia. Obsahuje kázania, správy o zázrakoch a liturgické texty spojené s osobou svätého Jakuba. Je tu tiež popis trasy, umelecké diela, ktoré je možné po ceste vidieť a zvyky domácich. Symbolom púte sa už v stredoveku stala mušľa hrebenatky veľkej. Od roku 1987 je platný systém smerových značiek s týmto symbolom. Záujem o púť začal prudko vzrastať koncom 80. rokov minulého storočia, k čomu prispel i fakt, že v roku 1993 bola zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Štatistika hovorí, že ročne Cestu svätého Jakuba prejde takmer 400 - tisíc pútnikov zo všetkých kútov sveta. 

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Trúfli by ste si absolvovať celú trasu Svätojakubskej cesty na Slovensku?
  • 41%
  • 7%
  • 2%
  • 41%
  • 9%