V roku 1209 bolo územie dnešnej Tatranskej Lomnice darom kráľa Ondreja II.

História tatranskej osady

Odvtedy malo Lomnica viacerých vlastníkov – posledným súkromným bol Ondrej Spóner, od ktorého územie odkúpil Uhorský štát v roku 1892. V tom roku tu vznikli prvé štátne kúpele vo Vysokých Tatrách a osada Tatranská Lomnica. Takže rok 1892 je oficiálnym dátumom vzniku obľúbenej tatranskej časti.

V roku 1893 tu postavili Hotel Lomnica, v tom čase najväčší na území Vysokých Tatier. Neskôr pribudol Kúpeľný dom s bazénom a vodoliečbou, v roku 1905 Grandhotel. V roku 1933 tu vznikla najväčšia moderná zotavovňa Morava. Preslávil ju film Anděl na horách s Jaroslavom Marvanom. Dnes ako hotel ponúka retro pobyty.

Zaujímavé atrakcie i pamiatky

Význam Tatranskej Lomnice zvýšila visutá lanovka na Skalnaté pleso a Lomnický štít, ktorú postavili v rokoch 1937 – 1940. Vďaka nej vznikli astronomické a meteorologické pracoviská pri Skalnatom plese a na Lomnickom štíte.

V Lomnici nájdete aj neskorogotický evanjelický kostol z roku 1902 a tudorovský Széchenyiho letohrádok z roku 1913, v ktorom bolo kedysi múzeum TANAP-u.

Viac pekných fotografií nájdete TU ►►►►►

Tatranec Mojsej

Tatranská Lomnica je však najmä východiskom zaujímavých peších túr. Môžete sa vydať napríklad na Skalnaté pleso, k vodopádom Studeného potoka, k Zelenému plesu, do Ždiaru. Rodiny s deťmi si užijú aj na nenáročnej prechádzke okolo Tatranskej Lomnice. Samozrejme, na Zelené pleso a na Lomnický štít sa môžete vyviezť aj lanovkou.

V tejto časti Tatier žije aj Braňo Mojsej. „Tatranskú Lomnicu a celé Vysoké Tatry považujem za najkrajšie miesto na svete,” hovorí. A ako dodáva: „Môj život bol odmalička spätý s týmto kútom Slovenska. Ako dieťa som sem chodieval s rodičmi na výlety, neskôr ako študent Hotelovej školy v Kežmarku som praxoval vo vychytených tatranských hoteloch. A v jednom z nich mala moja trieda stužkovú.”

Vzduch na nezaplatenie

Lomnicu a Tatry miluje Braňo aj pre ovzdušie. „Je tu vyššia koncentrácia záporných iónov, čo spôsobuje, že vzduch je čistejší, ľahšie sa tu dýcha a blahodarné účinky cítime v celom organizme,” vysvetľuje. Preto každému návštevníkovi Tatier odporúča, aby sa čo najčastejšie venoval turistike a  prechádzkam.

Ak už budete v Tatranskej Lomnici, Braňo vám odporúča navštíviť expozície Ski Musea a Múzea TANAP-u, vyviezť sa lanovkou na Skalnaté pleso a Lomnický štít alebo sa vydať na niektorú z mnohých turistických trás.

Tatranská Lomnica je východzím miestom mnohých túr

+ K Skalnatému plesu

+ K vodopádom Studeného potoka (Tatranská Lomnica – Vodopády Studeného potoka – Tatranská Lesná)

+ Malou a Veľkou Studenou dolinou (Skalnaté pleso – Malá Studená dolina – Priečne sedlo – Veľká Studená dolina – Hrebienok – Starý Smokovec)

+ K Zelenému plesu (Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso – Sedlo pod Svištovkou – Zelené pleso)

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Navštevujete často Vysoké Tatry?