Povinnú izoláciu od okolitého sveta si od víkendu odkrúcajú stovky ľudí v budovách patriacich rezortom vnútra a obrany v Tatranskej Lomnici, na Štrbskom Plese, Jánskej doline a v Tatranských Zruboch.

Zabudli informovať?

„Je nepochopiteľné, že sme sa to dozvedeli len necelé dve hodiny pred príchodom prvého autobusu. Vidím to ako nezodpovednosť voči obyvateľom a návštevníkom nášho mesta, ktorých by sme boli v predstihu informovali o opatreniach,“ hnevá sa primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš.

V sobotu, ešte pred príchodom repatriantov, spolu s ľuďmi z úradu a políciou prechádzali od dverí k dverám a informovali domácich o udalosti. Zároveň dávali do schránok informačné letáky s výzvou, aby všetci v maximálnej miere dodržiavali hygienu, nosili rúška, rukavice a nepohybovali sa v blízkosti spomínaných zariadení.

Nie Tatry, ale Zemplínska šírava

„Nerozumiem, prečo nasťahovali repatriantov práve sem, veď ministerstvo obrany má tri hotely na Zemplínskej šírave, v stredisku Medvedia Hora, ktoré sú mimo obytnej zóny, okrem toho, do začiatku turistickej sezóny je ešte ďaleko,“ hovorí primátor.

Hotel Kremenec sa nachádza vo Vysokých Tatrách v príjemnom a tichom prostredí najväčšej tatranskej osady - Tatranská Lomnica.
Hotel Kremenec sa nachádza vo Vysokých Tatrách v príjemnom a tichom prostredí najväčšej tatranskej osady - Tatranská Lomnica.
Zdroj: archív zariadenia

S kolegom súhlasí aj starosta obce Štrba Michal Sýkora. Na Štrbskom Plese ide o nevhodne vybraté zariadenie v centre obytnej zóny, kde bývajú väčšinou starší ľudia. Hodnotím tento spôsob rozhodovania ako úradnícky. Veď je mnoho iných zariadení, ktoré patria štátu, tie sú bokom od miest a obcí. Som presvedčený, že bolo potrebné sa obrátiť týmto smerom,“ netajil rozhorčenie starosta Štrby. Poznamenal, že rôzne štúdie hovoria, že koronavírus „sa neznáša“ s vyššími teplotami, preto ho prekvapilo, že vybrali zariadenia vo vyšších polohách, kde je chladnejšie.

Starosta Moravského Jána Juraj Filo nenamieta voči rozhodnutiu zodpovedných. „ Kúpeľno – rehabilitačný ústav Bystrá sa nachádza mimo obce v Jánskej doline, teda naši obyvatelia s navrátilcami by nemali prísť do styku. Oznámil som to domácim a oni to prijali s pochopením,“povedal Filo.

Viac foto TU

Článok pokračuje na ďalšej strane. Čítajte, ako upokojuje rezort obrany Tatrancov?