O život prišla lyžiarka Lucia († 30) z Nových Zámkov, ktorá sa na svahu nešťastne pošmykla. Po dlhom páde po zľadovatenom svahu narazila do stĺpa lanovky. Lucii sa odopla jedna lyža a začala sa šmýkať po svahu dole.

Priletel vrtuľník

Vo veľkej rýchlosti narazila do oporného stožiara lyžiarskeho vleku a utrpela vážne zranenia. Na mieste okamžite zasahovala hliadka Tatranskej horskej služby, ktorá začala s oživovaním. Na pomoc privolali aj leteckých záchranárov. Po vysadení z vrtuľníka lekárka pokračovala v rozšírenej resuscitácii.

  • TRAGÉDIA NA SVAHU: Len 30-ročná žena prišla o život po desivom páde v Bachledovej doline!

Oživovali ju viac ako hodinu

„Snažili sa jej pomôcť, ako sa len dalo, oživovali ju zhruba 70 minút. No nepodarilo sa im ju zachrániť,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ pracovník lyžiarskeho svahu. Lucia zomrela priamo na zjazdovke.

Luciu oživovali záchranári viac ako hodinu. No bezúspešne.
Luciu oživovali záchranári viac ako hodinu. No bezúspešne.
Zdroj: Tatranská horská služba

Pracovala ako učiteľka

V Bachledovej doline si užívala lyžovačku s manželom a dcérkou. Mladá rodina prišla do Tatier z Nových Zámkov, kde Lucia na jednej z miestnych základných škôl pracovala ako učiteľka.

Dcérku chcela naučiť lyžovať

Lucia chcela naučiť lyžovať svoju trojročnú dcérku Johanku a užiť si posledné voľné dni pred začiatkom školy. Na vleku sa jej vraj odopla lyža. Manžel vzal dcérku a zlyžovali dole.

  • Nešťastie chodí po horách: Českého lyžiara lavína pripravila o život!

Lucia sa rútila dole kopcom

Lucia si mala odopnúť druhú lyžu a chcela ísť po ňu. Vedľa vleku však bol sneh zľadovatený a jej lyžiarky sa šmykli. Učiteľka spadla a už sa nedokázala zastaviť.

Kolegyne sú zo smrti zdrvené

Kolegyne zo školy sú z jej šokujúcej smrti zdesené. „Bola to úžasná žena a učiteľka. Milovala deti, veľmi nám bude chýbať. V nedeľu popoludní sme si vo farskom kostole na Hlavnom námestí uctili jej pamiatku a pomodlili sme sa za jej dušu,“ smutným hlasom nám povedala jej kolegyňa. ,,Poznala som ju odmlada. Bola to zlatá mladá žena, plná života,“ nedokázala zastaviuť slzy ďalšia kolegyňa. Dnes budú na Luciu márne čakať jej tretiačikova. Mali ju veľmi radi.

Lucia bola obľúbená medzi žiakmi a učiteľmi.
Lucia bola obľúbená medzi žiakmi a učiteľmi.
Zdroj: archív rodiny

Je to dynamický šport

Skúsení odborníci radia, aby si lyžiari na svahoch dávali veľký pozor, pretože aj malé pošmyknutie ich môže stať život. „Lyžovanie je dynamický šport, to nie je hra v šachu. Lyžiar môže na svahu vyvinúť aj rýchlosť auta. Lyže musia ísť tam, kde chce ísť lyžiar a nie opačne, takže lyže musí mať každý lyžiar pod kontrolou,“ vraví skúsený lyžiarsky záchranár Jaroslav Švorc.

Na toto si dávajte pozor

Lyžovačku často sprevádzajú aj pády či zrážky s inými jazdcami. „Často sledujem, ako lyžiari majú na ušiach slúchadlá a to je veľká chyba. Ak by došlo k nejakému ohrozeniu, ten, čo ma slúchadlá nepočuje nič a potom dochádza k zraneniam,“ dodal Švorc.

Mohlo by vás tiež zaujímať: