"Prorokom" je aj doma

V minulosti sa aktívne zapájal do slovenských i zahraničných fotosúťaží v ČR, Japonsku, USA, Azerbajdžane či Francúzsku. „Na Slovensku to bola hlavne súťaž amatérskej fotografickej tvorby AMFO, kde som v roku 2012 postúpil do celoslovenského kola v kategórii do 16 rokov. V nasledujúcom roku 2013 som obsadil 1. miesto okresného kola v kategórii do 21 rokov, čím som sa stal najmladším víťazom tejto kategórie." Fotografie z jeho portfólia sa objavujú v kalendároch i v časopisoch. V roku 2017 sa stal európskym víťazom OIE fotosúťaže a v roku 2018  sa podieľal na tvorbe brožúrky Rímskokatolíckej farnosti Nová Ves nad Žitavou. Jeho fotografia najnovšie zdobí titulnú obálku knižnej edície Čarovné Slovensko.

Šimon Halás je sympatický mladý muž, ktorá zatiaľ neuvažuje o tom, že by sa venoval fotografovaniu profesionálne.
Šimon Halás je sympatický mladý muž, ktorá zatiaľ neuvažuje o tom, že by sa venoval fotografovaniu profesionálne.
Zdroj: archív Š.H.

 

Životný úspech

"Najviac si vážim túto celosvetovú výhru z Paríža, neviem, či sa mi ešte  niečo také v živote pritrafí, veď je to úspech nielen pre mňa, pre UVLF, ale aj pre Slovensko,“ netají radosť. Pocity, ktoré ho ovládli keď sa dozvedel, že vyhral nevedel ani opísať. „Je to nádherné, keď sa dozviete, že vaša fotografia získala hlavnú cenu. Keď som ju posielal do súťaže s niekoľkými ďalšími, veľmi som si prial, aby bola aspoň jedna z nich víťazná,“prezrádza túžbu, ktorá sa mu splnila. Zdôvodnenie prečo si porota vybrala akurát jeho záber nevie. „Ceremoniál bol vo francúzštine a ja tento jazyk neovládam,"smeje sa sympatický mladý muž.

Víťazná fotografia na ktorej autor zachytil podkúvanie koňa.
Víťazná fotografia na ktorej autor zachytil podkúvanie koňa.
Zdroj: archív Š.H.

 

Výnimočný záber

Fotografia vznikla počas vyučovania. Klinika koní UVLF organizovala Podkúvačský seminár, kde študentom odprezentovali rôzne ochorenia pohybového aparátu koní, typy podkov, štýly podkutia a tým zlepšenie pohody koní. „Tento záber vznikol spontánne, v stotine sekundy. Zachytil som moment podkúvania koňa. Toto remeslo patrí medzi fyzicky náročné a robia ho silní chlapi, aby zvládli i nepokojné a bojazlivé koníky. Vo svete je podkúvačstvo málo prezentované a pritom všetci vieme, že kone bez podkov by mali ťažký život,“vysvetľuje hlavnú myšlienku unikátnejfotografie. Šimon po zhliadnutí cvaknutia okamžite vedel, že je to výnimočný záber. „Chcel som spraviť niečo podobné už dávno. Fotografiu, ktorá by oslovila nielen mňa, ale aj ľudí okolo. Podarilo sa. Vedel som, že tá fotka má niečo do seba, že je iná ako ostatné…,“ rozpráva zanietene.

Veterina na prvom mieste

Šimona potešila aj cena za prvenstvo. „Okrem radosti, úžasu a hrdosti ma potešila aj finančná odmena vo výške 1500 eur. Už som ju minul. Kúpil som si nový objektív,“ prezrádza s úsmevom. O tom, že by sa v budúcnosti venoval fotografovaniu profesionálne, neuvažuje. „V prvom rade by som chcel úspešne zvládnuť štúdium veteriny. Koníčkov mám veľa, ale neostáva mi na ne čas. Ak si predsa len nejaký nájdem, vyrazím si na motorke, rybárčim a najnovšie som prepadol poľovníctvu. Uvidíme čo prinesie budúcnosť,“povedal na záver.