V 19. storočí patrili Bardejovské Kúpele medzi najobľúbenejšie v Uhorsku. Šľachtu lákali minerálne vody, poloha v malebnom údolí uprostred ihličnatých lesov aj významné osobnosti, ktoré sem chodili. Do kúpeľov zavítala 1. júla 1895 vtedy už 58-ročná Alžbeta Bavorská, manželka rakúskeho cisára Františka Jozefa. Chcela sa tu liečiť, oddýchnuť si a zabudnúť na tragickú smrť syna Rudolfa.

Ubytovala sa v hoteli Deák, ktorý dnes nesie jej meno. Bývala na prvom poschodí, podľa dostupných informácií zrejme v terajšej izbe č. 218, odkiaľ mala výhľad na kúpele. Sisi vraj bola disciplinovanou pacientkou a prísne dodržiavala kúpeľný režim. Na odporúčanie ošetrujúceho lekára pila vodu najmä z prameňa Lobogo (dnes je to prameň Alžbeta).

Keď 22. júla 1895 odchádzala, vyhlásila: „Prežila som nezabudnuteľné tri týždne, cítim sa zdravá, svieža, ako osemnásťročná.“
Okrem pitných kúr z prameňov s liečivými a omladzujúcimi účinkami chodila Sissi často na prechádzky. Po jej stopách sa môžete vydať novým Náučným chodníkom so siedmimi zastaveniami. Je dlhý asi 2,3 kilometra a prejdete ho za 45 minút - ak sa niekde nezastavíte. Je nenáročný, takže ho zvládnu starší i rodičia s menšími deťmi.

1. Pamätník: Bronzová socha cisárovnej od Júliusa Donátha.
1. Pamätník: Bronzová socha cisárovnej od Júliusa Donátha.
Zdroj: Bardejovské Kúpele

V apartmáne u cisárovnej

V kúpeľoch je aj muzeálny apartmán, ktorý pripomína slávnu návštevníčku. Apartmán si môžete pozrieť v liečebnom dome Alžbeta. Od pondelka do piatka je prístupný každú hodinu od 8.30 do 12. h, cez víkend každú hodinu od 13.30 do 16. h. Dĺžka jedného vstupu je 15 minút, jednorazové vstupné je 1 euro.

Vyspite sa aj vy ako slávna Sissi!

Okrem muzeálneho majú v kúpeľoch aj apartmán v štýle Sissi, v ktorom sa môžete ubytovať. Zriadili ho v hoteli Alžbeta, v ktorom bola cisárovná počas pobytu v kúpeľoch ubytovaná. Je vybavený tak, aby pripomínal Sissi a jej obdobie.

Vydajte sa na výlet do okolia

Keď už prídete do kúpeľov, urobte si aj výlety do okolia. Nevynechajte Bardejov, mesto zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, s unikátnym stredovekým námestím. Neďaleko je i Zborov, najväčšia obec Bardejovského okresu. Je známa hradom Makovica. Z kúpeľov vedie do obce cez Zborovský hrad okružný náučný chodník.