Skoro ho od zlosti vystrelo! Veľké pobúrenie zažil Marián (39) na prešovskej pohotovosti v chirurgickom monobloku nemocnice. Pred týždňom v sobotu tam sprevádzal svoju mamku, ktorá šla na preväz. Pred nimi bola na ošetrení staršia pani, jej manžel ju čakal v čakárni. Po chvíli otvorila zdravotná sestra dvere a pýtala sa starčeka, či je jej manžel. “Dedko sa ledva postavil, iba z pier jej čítal, čo mu vraví. Vtláčala mu do rúk dve ampulky s krvou zabalené do sprievodného lístka a vysvetľovala mu, že ju musí odniesť niekam ku geriatrie,”opisuje pohoršený muž.

Prešovská nemocnica je pavilónového typu. A teda odniesť vzorky krvi znamenalo pre starčeka vyjsť z monobloku, zdolať množstvo schodov alebo budovu obísť a vyšliapať po miernom kopci k budove na konci areálu. To všetko v mraze, za hustého sneženia. “Starý pán očividne nebol miestny, zostal v pomykove a poriadne nerozumel, čo mu sestra vysvetľuje. Nevydržal som a nahlas som spustil kritiku a pýtal sa, či na to nemajú nejakého zdravotného asistenta, aby vzorky s biologickým materiálom do laboratória odniesol alebo či to nemôžu odniesť sanitkári, vonku pred budovou totiž dve posádky postávali a štebotali,”dodáva Marián.

Šikana pacienta?

Nepáči sa mu, že sestra si zo starého muža chcela spraviť poskoka. “To dedko mal po neupravených a neodhrnutých cestách niesť vzorky s krvou svojej manželky na rozbor? To čo už je toto? Kam sme sa to dostali? Celý život pracoval, odvádzal dane a takto sa k nemu treba správať? To je čo za novú formu šikanovania,” spytuje sa. Nakoniec, našťastie, prišiel za starkými ich syn a ten vzorky odniesol.

To, že postup zdravotnej sestry nebol v poriadku, potvrdil medicínsky riaditeľ prešovskej fakultnej nemocnice Juraj Smatana: “Vzorky odnáša z ambulancie do laboratória presne určený zdravotnícky pracovník, ktorého má k dispozícii každá ambulancia v ústavnej pohotovostnej službe.”Podľa neho nami popisovaný spôsob odosielania odobratých vzoriek krvi na laboratórne vyšetrenie je v tejto nemocnici neštandardný a nezohľadňuje spôsob odosielania vzoriek krvi do laboratória definovaný internými pokynmi.

Rázny postoj šéfstva

Vedenie nemocnice v snahe eliminovať takéto prípady a poskytnúť pacientom, čo najkvalitnejšie služby, vyzvalo vedúcich pracovníkov jednotlivých klinických oddelení, aby upozornili zamestnancov na dôsledné dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov, interných predpisov, noriem a pokynov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Prečítajte si tiež:

Zažili ste podobnú situáciu? Napíšte nám do diskusie!