Silné búrky začali

Búrky zasiahli hlavne časť severného a východného Slovenska, kde začali silným dažďom a vetrom.  V túto chvíľu cez naše územie postupuje studený front, ktorý ukončuje vlnu horúčav.  Podľa stránky iMeteo.sk od 12:55 je prerušená doprava na trati medzi Popradom a Vydrníkom. Na hlavnú železničnú tepnu totiž popadali stromy. Aktuálne je sprejazdnená jedna koľaj, no vlaky naberajú veľké meškanie.

Najsilnejšie búrky sa v týchto chvíľach podľa iMeteo vyskytujú na Liptove. Intenzívne búrky, ktoré sú sprevádzané prívalovými zrážkami sú v týchto chvíľach aj na Orave a Kysuciach. Prívalové zrážky dvíhajú najmä menšie rieky. 

V Prešove sa strhol obrovský lejak približne o piatej hodine večer.

Mračná nad Spišským Hradom
Mračná nad Spišským Hradom
Zdroj: FB Mirka U. iPočasie na Slovensku - iMeteo.sk

Najkritickejšia situácia je v Žilinskom kraji

Hasiči evidujú za posledné dve hodiny prudký nárast výjazdov v súvislosti s nepriaznivým počasím. Najviac udalostí zaznamenali v Žilinskom kraji, kde zasahujú na viac ako 20 miestach. V súvislosti s lokálnymi silnými búrkami pomáhajú najmä v okresoch Čadca, Liptovský Mikuláš, Žilina, Tvrdošín a Ružomberok. Ide najmä o odčerpávanie vody zo zatopených rodinných domov a odstraňovanie popadaných stromov, informuje Prezídium Hasičského a záchranného zboru.

Najvážnejšia situácia je v katastri obce Raková v okrese Čadca, kde sa vybrežil miestny potok. Hasiči vyslobodzovali niekoľko uviaznutých osôb z vozidiel, pomocou ťažkej techniky aj v týchto chvíľach odstraňujú popadané stromy a nánosy konárov pre lepší prietok vody. Pri udalosti zasahujú profesionáli z Čadce a zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline a dobrovoľní hasiči z obcí Raková, Svrčinovec, Skalité, Zákopčie a Staškov.

Počasie v Žiline.
Počasie v Žiline.
Zdroj: facebook, Hazz

Výstrahy meteorológov

Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred silnými búrkami. Očakávať ich môžete hlavne v Banskobystrickom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji.

Výstrahy na nedeľu pred búrkami
Výstrahy na nedeľu pred búrkami
Zdroj: SHMÚ

Podľa stránky iMeteo hlavným sprievodným javom by mali byť prívalové dažde, ale objaviť sa môže aj krupobitie. Hlavne východ Slovenska by sa mal pripraviť na stáčanie vetra, ktoré môže priniesť supercelárnú búrku. Tieto búrky sa môžu vyskytnúť najmä na Šariši a očakáva sa, že budú postupovať ďalej na juhovýchod.

Anketa
Bojíte sa búrok?
  • 89%
  • 11%

Búrkové počasie bude pokračovať aj počas zajtrajšieho dňa, kedy sa môžu objaviť aj na strednom Slovensku.

Hrozia aj povodne

Meteorológovia upozorňujú na výskyt prívalových povodní v niektorých okresoch na severe Slovenska. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti hydrologickú výstrahu prvého stupňa pre okresy Stará Ľubovňa, Kežmarok a Poprad. Výstraha platí do nedele do 15.45 h.

Prvé foto z búrok nájdete na nasledujúcej strane