Svidníčanka Viera Kundríková je vyučená krajčírka. Lenže kríza spôsobila, že ľudia nemali peniaze na módu. Vtedy pochopila, že po pätnástich rokoch je čas na zmenu. Navyše jej traja synovia odišli z domu a už nemala komu pripravovať 30 rožkov na desiatu. Urobila si opatrovateľský kurz, naučila sa po nemecky a vyrazila za prácou do cudziny. Jej manžel si myslel si, že po dvoch týždňoch sa s plačom vráti. Kdeže!

„Môj muž mi vraví, že toľko, koľko zarobím teraz, som mala aj predtým. Ale teraz tie peniaze dostanem za 14 dní, predtým som na ne makala celý mesiac od rána do večera. Rada robím opatrovateľku, lebo môžem pomáhať človeku, ktorý to naozaj potrebuje. Je to úžasný pocit, keď vám niekto za každú maličkosť ďakuje. Túto prácu by mali robiť len tí, čo radi pomáhajú starým, chorým či postihnutým ľuďom. Žiaľ, mnohí tam idú iba preto, aby zarobili a uživili svoje rodiny,“ priznáva.

Viera (48) so svojím  klientom Günterom (60).
Viera (48) so svojím klientom Günterom (60).
Zdroj: archív

Viera je srdečná, zodpovedná a starostlivá. Vďaka tomu obrátila naruby život klientovi, ktorý je ochrnutý od krku nadol. Kým sa ho neujala, vtedy 54-ročný Rakúšan Günter len chradol a nebavil ho život, vyhýbal sa ľuďom. Po piatich rokoch, čo sa oňho Viera stará, je plný sily, v psychickej pohode, odhodlaný žiť zmysluplne. „Priniesla slnko do môjho života a znova si môžem vychutnávať život,” napísal, keď Vieru nominoval na rakúske ocenenie Opatrovateľka so srdcom.

Veľmi sa tešil, že aj porota súťaže uznala, že Slovenka je pre neho nenahraditeľná a podáva heroický výkon. Lebo presvedčiť muža v ťažkej depresii, že život je krásny, aj keď je ochrnutý a odmala pripútaný na invalidný vozík, je veľká vec. Vystriedalo sa uňho mnoho opatrovateliek, zostala iba Viera. „Jedna zdravotná sestra ma na konci svojho turnusu čakala s tým, že viac nepríde a že si zaslúžim Nobelovu cenu,“ smeje sa Svidníčanka.

Dar od klienta, ktorý  Viere odovzdal počas galavečera. Kúpil jej šampanské, kabelku, dezert, oblečenie, parfum, šperky.
Dar od klienta, ktorý Viere odovzdal počas galavečera. Kúpil jej šampanské, kabelku, dezert, oblečenie, parfum, šperky.
Zdroj: archív

Zvláda nielen klientovu hygienu, kŕmenie, varenie či upratovanie, ale najmä mu dáva pocit, že je potrebný. „Maľujeme spolu obrazy - on so štetcom v ústach. Tak ovláda aj počítač. Tvoríme spolu rôzne dekorácie, naučil ma maľovať na hodváb. Keď šijem, pomáha mi vytvoriť strih, prepočítava, koľko látky potrebujem. Lebo je veľmi múdry. Smejeme sa spolu, plačeme, chodievame na výlety,“ opisuje Viera. Dokonca Güntera dotiahla po 12 rokoch k lekárovi.

„Chcela som, aby si dal urobiť preventívne vyšetrenia, no nechcelo sa mu do toho, lebo bol presvedčený, že čoskoro zomrie. No preľstila som ho, že tam potrebujem ísť ja, tak nech ma vezme k svojmu lekárovi. A keď sme už boli v ordinácii, nemohol namietať,“ smeje sa Viera. Pod zámienkou, že potrebuje sprievodcu, vzala klienta na návštevu zoologickej záhrady, múzeí, kostolov.

Viera chodí s klientom často medzi ľudí. Donedávna to odmietal.
Viera chodí s klientom často medzi ľudí. Donedávna to odmietal.
Zdroj: archív

„Chodievame na piknik k vode. Upečiem rezne, urobím šalát a sme pri vode aj celý deň. Povyhrieva sa na slnku, obzerá si prírodu a je spokojný,“ dodáva Viera. Aby mohli chodiť na dlhé prechádzky aj v zime, ušila mu fusak z nepremokavej látky, nech má nohy v teple. „Pod deku mu stále fúkalo. Teraz je v teple. Ešte mu tam vložím gumenú fľašu napustenú horúcou vodou a tá ho aj štyri hodiny vyhrieva,“ prezrádza šikovná opatrovateľka svoje finty.

Nie div, že získala ocenenie ako najlepšia opatrovateľka vo Viedni. Uspela medzi 3-tisíc nominovanými! K cene dostala 3 000 eur, organizátori jej dali na dopravu 200 eur, zaplatili nocľah v špičkovom hoteli. S prácou je Viera veľmi spokojná. „Poviem, čo klient napísal v mojej nominácii na ocenenie: že sa na mňa môže vo všetkom spoľahnúť, môže sa mi so všetkým zdôveriť. Vie, že ho nikdy neopustím a že pri ňom budem dovtedy, kým bude potrebovať moju pomoc. Toto je pre mňa veľká pocta a vďaka za ťažkú prácu, ale aj obrovský záväzok. Kým bude žiť, budem pri ňom aj v tých najhorších chvíľach,“ vyhlasuje odhodlane.

Prečo odchádzajú do cudziny

Opatrovateľov v Rakúsku robí asi 30-tisíc Slovákov. Sú žiadaní v Rakúsku, Nemecku, aj v Česku. Počet zamestnancov domácej opatrovateľskej služby (DOS) na Slovensku je pritom iba okolo 8 400. Výška mzdy je vždy záležitosťou dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom.

„Plat je kľúčovým dôvodom, prečo ľudia zo Slovenska chodia do Rakúska,“ povedal štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš. Opatrovatelia v Rakúsku zarábajú v čistom na živnosť asi 700 eur, u nás je čistý plat 400 - 500 eur v zariadeniach sociálnych služieb.

Čo všetko robí Viera
  • Ráno a večer pomôže klientovi z postele a späť, preloží ho pomocou špeciálneho zdviháka do vozíka či z neho, oblečie ho, umyje, oholí, umyje mu zuby, pomôže pri ceste von.

  • Stará sa o záhradku pri bytovom dome, kde rád sedáva.

  • Robí mu spoločníčku po celý deň, rozpráva sa s ním, vymýšľa spoločné aktivity.

  • V jeho byte ostáva aj v čase svojho voľna.

Koľko zarobia naše opatrovateľky v Rakúsku

cez rakúsku agentúru

  • Mzda za 14-dňový turnus sa pohybuje od 55 do 70 eur na deň.

  • Klientom, odkázaným na pomoc, prispieva štát. Takisto prispieva aj na odvody pre opatrovateľky, ktoré musia mať rakúsku živnosť. Na cestovanie za prácou dostanú 130 eur na turnus.

cez slovenskú agentúru

  • Pracujú ako živnostníčky, t. j. samy si platia odvody.

  • V čistom zarobia 800 - 900 eur.

Prečítajte si tiež: