Situáciu sa rozhodla riešiť richnavská samospráva, ktorá za vlastné peniaze začala takmer pred rokom a pol rekonštruovať na miestnom ihrisku šatne futbalistov a vytvoriť tak tri učebne pre novoprijatých žiakov.

Čakanie na kolaudáciu

Dobrá myšlienka sa však nepodarila a 90 školákov nultého ročníka namiesto toho, aby od 2. septembra zasadlo do školských lavíc, sa poneviera doma. Ide o rómske deti z miestnej osady nad obcou. Stavba v hodnote zhruba 200-tisíc eur nemohla byť odovzdaná do užívania, keďže kolaudácia budovy nebola úspešná.

Zrekonštruovanú budovu sme fotografovali len z ulice, keďže brána bola zamknutá..
Zrekonštruovanú budovu sme fotografovali len z ulice, keďže brána bola zamknutá..
Zdroj: Daniela Pirschelová

Neochotný starosta

Chceli sme hovoriť so starostom obce Ivanom Dunkom, ale nepochodili sme. Zatiaľ čo jeden zo zamestnancov tvrdil, že len pred chvíľkou odišiel domov, starosta nám do telefónu povedal, že je v Spišskej Novej Vsi a nevie, kedy sa vráti. „Čo chcete vedieť?“ opýtal sa namrzene. Netajili sme, že nás zaujíma výsledok kolaudácie. „Nemáme ešte rozhodnutie, keďže v budove je problém s vodou. Hygienici odobrali vzorky. Musíme počkať na výsledky rozborov. Okrem toho sú popraskané steny, firma to musí opraviť,“povedal Dunka. Nedozvedeli sme sa, kedy by malo byť druhé kolo konania, ani to, dokedy budú deti doma. Nepochodili sme ani so žiadosťou pozrieť si zrekonštruované učebne. „Kľúče som odovzdal firme, ktorá budovu opravuje, nedostaneme sa tam, všetko je zamknuté,“ povedal starosta.

Článok pokračuje na ďalšej strane

Viac fotografií nájdete v galérii článku