Presvedčili sme sa v piatok, že referentka naozaj sedí na lavičke pred budovou. Dvere do úradu však boli otvorené dokorán a starosta vnútri vybavoval stránky.

O čo tu ide?

„Dve zamestnankyne úradu, pani Jergová a jej mama Katarína, ktorá tu robí účtovníčku a momentálne je práceneschopná, stratili moju dôveru,“ vysvetľuje starosta dôvody svojho konania. „Mám rozpracované projekty, ktorých príprava stala nemálo peňazí a zistil som z ich strany zásahy do materiálov. Okrem toho mama referentky sa pokusila zmariť výberové konania na miesto riaditeľky miestnej základnej školy. Telefonovala uchádzačom aj členom výberovej komisie, že konanie sa neuskutoční. Vyzval som pani referentku, aby dala výpoveď, ale nesúhlasila. Pripravil som jej preto iné priestory, kde môže úradovať, ale odmietla,“ vysvetľuje svoje rozhodnutie cestický starosta Róbert Grešo (49).

Referentku sme zastihli pred úradom na lavičke.
Referentku sme zastihli pred úradom na lavičke.
Zdroj: Daniela Pirschelová

 Každý tvrdí svoje

Referentka Viktória Jergová (39) však predkladá inú verziu. "Keď som sa vrátila do práce po maródke a dovolenke zhruba po 6 týždňoch, zistila som, že úrad je zatvorený kvôli dovolenke. Kontaktovala som starostu a ten mi v pondelok 5. augusta napísal mail, že od 1. 8. mám dovolenku, pritom na dverách bolo napísané, že dovolenka je do 2. 8. Prišlo mi to nelogické. Chcela som nadstúpiť do práce, ale starosta mi vulgárne nadával a opľul ma. Mám z toho nahrávku. Ostala som preto sedieť na lavičke. Ďalší deň som sa obrátila so sťažnosťou na inšpektorát práce. Na základe ich inštrukcií tu sedím každý deň počas pracovnej doby a čakám na pridelenie práce. Zatiaľ som sa však k ničomu nedostala, keďže nemám prístup k svojim veciam,“tvrdí druhá strana. 

Starosta by bol najradšej, keby referentka dala výpoveď.
Starosta by bol najradšej, keby referentka dala výpoveď.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Nevedia sa dohodnúť

Konfrontovali sme obidvoch, keďže ich odpovede sa podstatne líšia. "Ak  dostanem tri mesačné platy, odídem, ale všetko musím mať na papieri,"začala zostra referentka. Starosta jej to prisľúbil. Začali však padať ďalšie podmienky a tým rozhovor skončil.

Príbeh ako z červenej knižnice

Domáci vedia o cirkuse na úrade. Prezradili, že tu vôbec nejde len o pracovné trenice. V minulosti starosta a referentka boli partnermi, ale už to skončilo. „Je to pravda. Žili sme spolu päť rokov, ale ja som sa pre dlhodobé nezhody vo vzťahu rozhodol spolužitie ukončiť a vrátiť sa k bývalej manželke a mojim dvom deťom. Vnímam to z jej strany len ako pomstu za to, že som ju opustil,“ tvrdí starosta Grešo. Referentka oponuje. „Nie je to pravda, to ja som od neho odišla,"znie vyjadrenie druhej strany.

Cesticami otriasa škandál.
Cesticami otriasa škandál.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Domáci sa do sporu nemiešajú

Cestičania súkromné problémy zainteresovaných neriešia „Starosta je v úrade už štvrté volebné obdobie. O obec sa dobre stará a ostatné ma nezaujíma,“ hovorí Ján. „Predpokladám, že spor vyvstal z rozchodu. Nech si to však riešia sami, a čím skôr. Nevrhá to dobré svetlo na obec,“ dodal starý pán.

Odborník na samosprávu Michal Kaliňák má vo veci jasno.
Odborník na samosprávu Michal Kaliňák má vo veci jasno.
Zdroj: archív ZMOS

 Nespájať prácu a súkromie

Odborník na samosprávu Michal Kaliňák odporúča izolovať súkromné vzťahy od pracovných. „Starosta si musí uvedomiť, že má vytvárať vhodné podmienky pre zamestnanca podľa pracovnej zmluvy. Inak to môže byť vnímané ako prekážka v práci zo strany zamestnávateľa. V prípade, že je presvedčený o poškodzovaní záujmov obce zo strany danej zamestnankyne, alebo jej pracovnom zlyhaní, je to dôvod na okamžité rozviazanie pracovného pomeru pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny,konštatoval Kaliňák.

Prípad v Cesticiach už rieši inšpektorát práce, ktorý sa chystá vykonať v najbližšich dňoch kontrolu. Rovnako sa o cestickú telenovelu zaujíma  aj polícia, ktorá prijala oznámenie od starostu aj referentky „V jednom prípade ide o podozrenie z priestupku proti občianskemu spolunažívaniu a v druhom  z útoku na verejného činiteľa,“ uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Vyjadrite svoj názor v ankete a komentároch pod článkom

Pozrite si viac fotografií v galérii článku

Anketa
Na čiu stranu by ste sa v danom prípade priklonili?
  • 54%
  • 15%
  • 31%