Rudolf Gregorovič, okresný predseda strany Most-Híd, predal ako súkromná osoba manželom Svetlane (48) a Miroslavovi (49) Romanovcom z Humenného pozemok o výmere 662 metrov štvorcových. Dohodli sa na kúpnej cene 11-tisíc eur. No s tým, že im na pozemku v Lackovciach postaví dom jeho stavebná firma.

Dopracoval sa však iba k základovej ryhe a pri tom aj zostalo. Romanovci mu za práce vyplatili poskytli zálohu 15-tisíc eur, on im cez svoju firmu doteraz vyfakturoval cez 8-tisíc eur. A tu aj skončili.

Prehnané požiadavky?

Staviteľ vraví, že mali prehnané požiadavky a chceli veľký dom, okolo 100 metrov štvorcových. “Viem, že štvorák stojí okolo 500 eur plus DPH. A oni tvrdia, že ja som im sľúbil taký rozľahlý dom postaviť za 65-tisíc eur, čo nie je pravda a nemajú k tomu žiadny doklad,” vysvetľuje politik.

Lenže Romanovci majú ním ako konateľom podpísanú zmluvu o dielo, dohodli sa v nej na sumu za stavbu vo výške 65-tisíc eur bez špecifikácie výmery. “Nechceli sme veľký dom. Tri izby dole, dve na poschodí. Ukázal mi dom svojho otca, povedal som, že taký chcem,” spomína pán Miroslav. Ich slová potvrdzuje aj projekt stavby na sumu 71-tisíc eur. Vypracoval ho projektant, ku ktorému ich doviedol Gregorovič ako konateľ svojej stavebnej firmy. No postupne sa suma vyšplhala až na takmer 140-tisíc eur bez prístrešku. A to už manželom došli nervy a chceli od zmluvu vypovedať.

Politička skončila kariéru skôr, ako ju rozbehla: Môže za to alkohol

Niekto zavádza

Gregorovič tvrdí, že sa chcel dohodnúť na urovnaní celej situácie a vrátiť stav do bodu nula. Teda tak, že Romanovci mu vrátia pozemok a on im vráti peniaze za stavbu a celú zálohu. Dokonca bol ochotný zaplatiť im aj za studňu a za prípojky na inžinierske siete. Dovedna okolo 30-tisíc eur. “No oni na to nepristúpili a chceli o desať tisíc viac. Aj za úroky, ktoré banke za bezúčelový úver zaplatili,” háji sa Gregorovič.

Romanovci to vidia inak: “Takýto návrh sme dávali práve my jemu, no ešte v roku 2014. Sám ručne pred nami spísal koľko nám dlhuje. Chcel, aby sme podpísali dohodu, ale že peniaze nám pošle na účet do troch dní. Odmietli sme s tým, že odstupujeme od zmluvy, preto sa nám začal vyhrážať žalobou.” Skutočne ju aj podal, no súd právoplatne prehral.

Dve tváre policajtky Zuzany: Raz stojí pred súdom ako obžalovaná, potom tam sprevádza zločincov

Došla im trpezlivosť

Nešťastní manželia tvrdia, že Gregorovičova firma začala stavať bez povolenia a bez projektu. Vraj ich presviedčal, že stavia na základe svojho stavebného povolenia. Jeho však v tom čase už stratilo platnosť a preto zaplatil na obecnom úrade aj sto eurový poplatok za dodatočné povolenie. Pozemok, ktorý Romanovcom predal, totiž kúpil od obce a do 5-tich rokov nezačal s výstavbou. “Na všetko máme dôkazy, zo zúfalstva sme si všetko nahrali. Podali sme aj trestné oznámenie, no zamietli to s tým, že to nie je trestný čin,” vravia znechutene.

Teraz sa na súd obrátili Romanovci o vrátenie 15-tisícovej zálohy a chcú aj náhradu za spôsobenú škodu: “Zničil nám rodinu aj zdravie.” Svetlana zarobí okolo 300 eur a z toho viac ako 200 ide na splátka úver. Miroslav je invalid. “Keby sme predali byt, ako nám Gregorovičovci radili, boli by sme na ulici,” dodávajú s plačom. Gregorovič firmu pred týždňom predal.

Čítajte viac