Stalo sa to v lekárni, ktorá sídli v budove polikliniky na Sídlisku Nad jazerom. „Nechápala som, čo lekárnička vraví, veď antikoncepciu som mala predpísanú od lekárky. Pýtala som sa, či liek nemajú. Odpovedala, že mi ho nevydá z dôvodu svojho presvedčenia,“ opísala Adriana pre KOŠICE:DNES.

Lekáreň sa nachádza v budove polikliniky na Sídlisku nad Jazerom v Košiciach.
Lekáreň sa nachádza v budove polikliniky na Sídlisku nad Jazerom v Košiciach.
Zdroj: archív

 Musela k susedom

Lekárnička jej vysvetľovala, ako antikoncepcia škodí. Adriana oponovala, že ju potrebuje ako prevenciu ako sa vyhnúť chirurgickému  gynekologickému zákroku. „Pýtala som si iného pracovníka, ale vraj tam nik oprávnený nie je,“dodala Adriana. Antikoncepciu dostala potom v inej lekárni.

Vedenie lekárne sa k prípadu zatiaľ nevyjadruje. „Musím hovoriť s pracovníčkou, ktorá je na dovolenke, až potom poskytnem stanovisko,“ uviedla pre Plus JEDEN DEŇ šéfka lekárne.

Odborník hovorí o absurdite 

Gynekológ - pôrodník Jozef Španka sa s takým prístupom lekárnika počas svojej tridsaťročnej praxe ešte nestretol a postup zdravotníčky vníma ako veľmi neštandardný, absurdný a nelegitímny. „O rizikách a komplikáciách dáva poučenie pacientke v prvom rade ošetrujúci gynekológ, nie lekárnička. Ak si niekto uplatňuje výhradu svedomia a odmieta vydanie lieku, musí zabezpečiť a odporučiť miesto, kde pacientka potrebný liek dostane,“ hovorí skúsený odborník.

Gynekológ - pôrodník Jozef Španka sa s takým prístupom lekárnika počas svojej tridsaťročnej praxe ešte nestretol.
Gynekológ - pôrodník Jozef Španka sa s takým prístupom lekárnika počas svojej tridsaťročnej praxe ešte nestretol.
Zdroj: archív J.Š.

 

Nielen ochrana, ale i liek

Spresnil, že správne zvolenú hormonálnu antikoncepciu je možné použiť nielen ako ochranu pred počatím, ale aj na liečbu niektorých gynekologických ochorení. „Je celá rada zdravotných indikácií, kedy využívame antikoncepciu na liečbu, odstránenie ťažkosti alebo ako prevenciu. Predpisujeme ju pri endometrióze, cystách na vaječníkoch, bolestivej menštruácii a jej oslabeniu. Antikoncepcia znižuje riziko výskytu rakoviny výstelky dutiny maternice,“ uzavrel doktor Španka.

Nedali by sa odbiť

Oslovené Košičanky by sa určite sťažovali. „Lekárničky by som sa opýtala, čo má môj recept spoločné s jej svedomím ,“tvrdí Táňa (49). Na vydaní lieku by trvala i Jana (52). „Ak by lekárnička odmietla, sťažovala by som sa u nadriadených,“podotkla.

Etický kódex však umožňuje  zdravotníckemu pracovníkovi takéto počínanie. „Lekárnička mala právo uplatniť výhradu svedomia,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Článok pokračuje na ďalšej strane. O výhrade vo svedomí...

Viac foto TU