V minulosti boli Rusi pre Tatry požehnaním. Aj vďaka ním zažívali naše hory takzvaný Zlatý týždeň. "Dnes je návšteva ruských turistov minulosťou, ale aj tak obdobie od Vianoc do Troch kráľov patrí k špičkovým sezónam roku v Tatrách," hovorí Veronika Littvová, riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Vysoké Tatry.

Počty Ukrajincov v Tatrách za posledné dva roky slušne stúpli. Je za tým aj bezvízový styk. Len minulý týždeň sa v Tatrách a okolí ubytovalo okolo 1 200 Ukrajincov. "Už to nie je, čo v minulosti, ale v týchto dňoch ich tu máme pomerne dosť. V našej reštaurácii máme dokonca ponuku jedál v azbuke," prezrádza majiteľka hotela a reštaurácie pod svahom v Tatranskej Lomnici.

V Tatrách tradične nechýbajú ani Česi, Poliaci, Maďari, ale ani Rumuni. Na najväčšom parkovisku v Tatranskej Lomnici sme však narátali až 50 áut s ukrajinskými značkami. "Je to pravda, je ich tu oveľa viac, ako Rusov. Tých je tu možno zo sedem áut. Prekvapivo je tu dosť aj Rumunov," hovorí muž z parkoviska.

Skúsenosti s turistami z východnej časti Európy majú aj inštruktori z lyžiarskej školy. Aj im sa počas dňa premelú Rusi či Ukrajinci. "Nie je ich už tak veľa, ako v minulosti, ale vyučujeme aj ich a rozhodne sa nedajú prehliadnuť," potvrdzujú Sára (25), Hana (31) a Tomáš (31)

Čerstvé štatistiky sledujú aj na letisku Poprad. "Na linke Kyjev – Poprad sa zatiaľ uskutočnili tri lety, ktoré priviezli 455 ukrajinských turistov," upresňuje Ivan Hečko z letiska v Poprade. Ten predpokladá, že oproti minulému roku, kedy prišlo z Ukrajiny 1 220 pasažierov ich bude túto sezónu viac. Letecké spojenie s Kyjevom totiž potrvá až do polovice marca.

Prenocovania turistov vo Vysokých Tatrách za minulý týždeň

  • 2 000 Poliakov
  • 1 200 Ukrajincov
  • 300 Rusov