V Prešove bolo v sídliskových lokalitách pri bytových domoch doteraz parkovanie bezplatné. No na úkor tamojších obyvateľov tam často stáli autá, ktorých majitelia do mesta prichádzali za prácou či na návštevu v snahe vyhnúť sa plateniu. Zaberali tak parkovacie miesta a s týmto má byť koniec. Nová parkovacia politika ráta so zavedením platieb na území mesta rozdeleného do 17 zón a šiestich tarifných pásiem v pracovných dňoch v čase od 8:00 do 18:00 h. Mesto však najprv potrebuje dobudovať chýbajúce parkoviská. 

 


Zavádzajú sa 6 typy parkovacích kariet  (PK) - rezident, nerezident, návšteva, a centrum mesta bude rozdelené na pásma A, B a C. Parkovacie karty sa budú vydávať na základe pásma – tri v centre mesta a pre zóny Rezident, Nerezident a Návšteva. Líšiť sa budú výškou poplatku. Rezidentská karta bude pre osoby s trvalým pobytom do konkrétnej zóny a na konkrétne auto. Parkovacia karta Návšteva zóny za 2 € bude platiť maximálne dva po sebe idúce pracovné dni a požiadať o ňu môžu iba rezidenti s pobytom v zóne, parkovať na ňu však nebude možné na rezidentských miestach. “Kontrola sa bude zabezpečovať elektronicky,” informoval hovorkyňa mesta Eva Peknušiaková.

Alena Krivá (30) a synovia Filip (5), Matúš (3), Adam (1)
“Máme problém so zaparkovaním. Dostali sme už viackrát pokutu za to, že sme stáli s autom blízko kríkov, no potrebovali sme vyložiť deti. Asi chcú docieliť, aby bolo menej áut. Lenže čo ak potrebujete mať v rodine viac, lebo manžel ide do práce, žena potrebuje auto k deťom. Sú to zvýšené poplatky, čo pre rodiny s deťmi bude zaťažujúce.”
Alena Krivá (30) a synovia Filip (5), Matúš (3), Adam (1) “Máme problém so zaparkovaním. Dostali sme už viackrát pokutu za to, že sme stáli s autom blízko kríkov, no potrebovali sme vyložiť deti. Asi chcú docieliť, aby bolo menej áut. Lenže čo ak potrebujete mať v rodine viac, lebo manžel ide do práce, žena potrebuje auto k deťom. Sú to zvýšené poplatky, čo pre rodiny s deťmi bude zaťažujúce.”
Zdroj: Ingrid Timková

 

Zapracovali zmeny

 


Pôvodný návrh dopravná komisia neschválila, zelenú dala až súčasnému zneniu, poslanci ho však odsúhlasili až po doplnení navrhovaných zmien. To sa však udialo až po niekoľkohodinovej diskusii. Podľa poslanca Ľudovíta Malagu budú obyvatelia rodinných domov diskriminovaní oproti obyvateľom sídlisk, pretože pre nich sa žiadne parkovacie miesta nevybudujú. Kritiku výšky poplatku 300 eur na tretie auto v rezidentskej zóne zhodnotil poslanec Jozef Demčák takto: “Tristo eur je aj málo. Keď si niekto môže dovoliť mať v rodine tri autá, musí mať na zaplatenie 300 eur.” Pritom on sám preukázateľne začal stavať svoj rodinný dom načierno za hranicou katastra Prešova, využíva všetky mestské výhody, no mestské dane neplatí. 

 


Poslankyni Svetlane Pavlovičovej sa nepáčilo, že k tejto téme nebolo zvolané verejné zhromaždenie: “Ako bolo toto nariadenie odkomunikované s obyvateľmi? Z občanov robíme len platcov,” vravela. Peter Krajňák skonštatoval, že mestu chýbajú parkovacie miesta a preto bude ťažké zaviesť do praxe toto nariadenie. K jeho názoru sa pridal aj Juraj Hudáč. Nakoniec však všetci za návrh dvihli ruky. Okrem Rudolfa Dupkalu, ktorý ho žiadal stiahnuť a rokovať o ňom až po dobudovaní potrebnej infraštruktúry a uskutočnenej diskusie s obyvateľmi priamo v teréne. No jeho kolegovia s ním nesúhlasili. 

 


Viceprimátor Vladimír Feľbaba uviedol, že správu parkovísk bude mať na starosti mestská firma. neodpovedal však na otázku, ako samospráva zagarantuje, že túto službu v budúcnosti nezveria do súkromných rúk. 

 


Ceny:

Ceny rezidentných parkovacích kariet: 

20 € pre prvé auto

80 € pre druhé auto

300 € pre tretie auto

 

 

 

Ročná karta na parkovanie v centre mesta: 

1500 € v tarfinom pásme A

1000 € v tarifnom pásme B 

700 € v tarifnom pásme C

 


Cena za lístok z automatu alebo pri sms:  

v pásme A 1 € za začatú hodinu

v pásme B 0,70 €

v pásme C 0,30 €

v pásme D (pri zdravotníckych zariadeniach) 0,20 €

v rezidentskom pásme 0,20 €