​Zhruba hodinu pred ohláseným začiatkom protestu sa na parkovisku pri Jumbo centre v Košiciach začali schádzať mestskí a štátni policajti, ktorí mali zabezpečiť bezpečnosť a poriadok, na chodníkoch neďaleko frekventovaných komunikácií zasa muži zákona, ktorí mali riadiť dopravu.

Dali si na čas

Po Rómoch však nebolo ani stopy. Niekoľko minút po trinástej sa tam zišlo 8 protestujúcich. František Tanko povedal novinárom, že začiatok akcie posúva o hodinu, keďže dostal echo, že sa do Košíc presúvajú ešte Jarovničania, Krompašania a ľudia z Bystran. Napokon prišli ešte asi traja Rómovia  a "protest" sa mohol začať.

Policajti a novinári v presile

V čele kráčal muž s rómskou vlajkou a za ním v reflexných vestách asi 10 protestujúcich. Išli bez slova, akurát v Mestskom parku ožili a začali pokrikovať na rómske devy, ktoré sa im priplietli do cesty. Protest  skončil pri Dolnej bráne namiesto pred ÚS SR, keďže tam im MČ Staré Mesto nepovolila vstup.

Protest namiesto pred Ústavným súdom, skončil pri Dolnej bráne.
Protest namiesto pred Ústavným súdom, skončil pri Dolnej bráne.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Ústavný alebo Najvyšší súd SR?

"Dnes je Medzinárodný deň Rómov a zajtra  (v utorok  - poznámka redakcie) má ÚS SR (zrejme mal na mysli Najvyšší súd SR - poznámka redakcie) rozhodovať o zrušení Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko. My, Rómovia, schvaľujeme toto rozhodnutie," povedal Tanko. 

Výhrady voči Ravaszovi

Na proteste sa chystali navrhnúť odvolanie splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza, keďže podľa ich slov na Slovensko prišlo mnoho miliónov eur na pomoc Rómom, ale doteraz sa nič nevyriešilo.

Protest alebo predvolebná kampaň

Tanko nesúhlasi s názorom niektorých príslušníkov etnika, že mu nejde o Rómov, ale robí si predvolebnú kampaň, keďže kandiduje v eurovoľbách. "Neprihrievame si svoju polievočku, sú to holé klamstvá,"hnevá sa šéf Strany tolerancie a spolunažívania. Protest napokon rovnako ako rozpačito začal, tak aj skončil. Nikto z účastníkov sa neprihovoril Košičanom, domáci hŕstke protestujúcich tiež nevenovali žiadnu pozornosť.