Otec ho varoval, aby ani zo srandy nekandidoval. Lebo ako vraví, pravda je taká, že táto práca má pekné a milé stránky, ale aj tienisté: “Treba riešiť náročné projekty, vznikajú konfliktné situácie. Hlavne moja mamka videla, ako otec odchádza večer na služobné cesty, takže nie je to jednoduché pre rodinný život.” Toho, že ho budú porovnávať, sa neobával. Už si na to totiž zvykol. Podľa neho sa s otcom síce podobajú, ale povahovo sú iní. Jeho otec bol vo funkcii osem rokov, no pre vysoké pracovné nasadenie začal mať vážne zdravotné problémy. 

Primátor Hanušoviec nad Topľou Štefan Straka na rokovaní vlády.
Primátor Hanušoviec nad Topľou Štefan Straka na rokovaní vlády.
Zdroj: Ingrid Timková

 

Za svojho zástupcu si mladý primátor vybral ľudového rozprávača Jozefa Vargu, ktorý vystupuje pod pseudonymom Jožko Jožka a hrá cigánku Araňu. Prečo práve jeho? “Som rád, že s ním na mestský úrad prišiel aj zmysel pre humor. Je s ním zábava. On je tak trochu renesančný človek, nielenže robí zástupcu, ale ako ľudový rozprávač je umelcom na voľnej nohe, je folklórista, venuje sa starším i madším, je záhradníkom a stará sa o výsadbu kvetov v meste, venuje sa rôznym projektom. Takže som v ňom našiel šikovného človeka,”vysvetľuje. 

Zástupca primátora Hanušoviec Jozef Varga, alias Jožko Jožka.
Zástupca primátora Hanušoviec Jozef Varga, alias Jožko Jožka.
Zdroj: Ingrid Timková

Š. Straka je držiteľom viacerých ocenení. Jedným z nich je Biela vrana za spomínaný projekt v prospech ľudí z chudobných rómskych komunít v združení Svatobor: “Snažili sme sa ich naučiť, aby nečakali, že im budú pečené holuby padať z neba. Ale aby sa sami pokúsili čosi dopestovať, aby nemali krízové obdobie a čo dať do hrnca. Veľká časť našich inciatív sa venuje rozvoju praktickej manuálnej gramotnosti. Lebo to, čo vidíme v dnešnej dobe, je rozvoj digitálnej demencie. Máme moderné technológie, ale potrebujeme mať kontakt s pôdou aj s krajinou. Aby aj mladá generácia vedela chytiť do rúk motyku, hrable a vysadiť si niečo. Pracujeme so základnými a materskými školami a snažíme sa deťom sprostredkovať to, že byť činný v záhrade je krásne.” Za ďalšie inovatívne projekty so svojimi kolegami dostal Konfuciovu cenu v Paríži.