Optimizmus lyžiarov rastie so zlepšujúcou sa epidemickou situáciou. Ak by to tak naďalej pokračovalo, Slovensko by mohlo prejsť na covid automat, a podľa neho by strediská mohli fungovať od 7. februára. Síce s povinným testovaním každých 48 hodín a bez prevádzky kabínkových lanoviek, ale predsa.

Oslovení správcovia lyžiarskych stredísk priznávajú, že každý deň riešia otázky svojich skalných typu, kedy konečne otvoria strediská.

Strediská v Tatrách

Prevádzkovateľom tatranských zjazdoviek je spoločnosť Tatry mountain resorts. Hovorca spoločnosti Marián Galajda hovorí, že nechcú fabulovať, musia si počkať na rozhodnutie a konkrétne podmienky odkedy a čo vlastne bude možné prevádzkovať. Verejnosť zaujal pohyb ratrakov na ich zjazdovkách, preto sa množia otázky, či strediská v správe TMR už spúšťajú prevádzku. "Snežné pásové vozidlá sa v čase uzavretia stredísk vo Vysokých Tatrách podieľajú na vývoze astronómov a meteorológov na Skalnaté Pleso, pomáhali aj horským záchranárom pri záchrannej akcii, robili tiež nevyhnutnú úpravu zjazdoviek tak, aby vydržali v čo najlepšej kondícii. V Jasnej sa pripravujeme na Svetový pohár v alpskom lyžovaní," vysvetľuje Galajda.

Úprava zjazdovky v Tatranskej Lomnici.
Zdroj: Vysoké Tatry - Hory zážitkov

Nulové príjmy

Zdôrazňuje, že napriek udržiavaniu zjazdoviek nepredpokladá otvorenie stredísk zo dňa na deň, ale v prípade dobrých správ sú pripravení zareagovať veľmi rýchlo. Ich zjazdovky momentálne navštevujú najmä vyznávači skialpu a sánkari. Ich počty odhadujú na stovky. "Je to individuálne – najviac je návštevníkov cez víkendy - sánkujúce sa rodiny s deťmi, skialpinisti a snowboardisti. Návštevníci stredísk, ktorí využívajú zjazdovky na individuálny šport (skialp, snowboard, lyžovanie, sánkovanie) alebo pripravenú trať na bežecké lyžovanie (Tatranská Lomnica) môžu podporiť prípravu a údržbu týchto tratí dobrovoľným príspevkom," vysvetľuje hovorca TMR. Zdôrazňuje, že aktuálne sú všetky prevádzky zatvorené a ich príjem rovná sa nula. "Na druhej strane sú tu fixné náklady, takže straty sú veľké. Opätovné uvedenie stredísk do prevádzky môže pomôcť stratu znížiť a lyžiarskym strediskám prežiť, určite nie stratu dohnať!"

Závažná Poruba a Mlynky


Aj ďalší prevádzkovatelia veria, že lyžovať sa bude. „Dúfame, že najneskôr 7. februára obnovíme prevádzku. Sme pripravení, svahy neustále zasnežujeme, stačí ich len upraviť ratrakom. Každým dňom naša strata rastie,” uviedol nájomca strediska Závažná Poruba Skicentrum OPALISKO Rastislav Mašlonka. A stratené peniaze nie sú malé. „V stredisku Opalisko je to za január 40-tisíc, v lyžiarskom stredisku Mlynky takmer 20-tisíc. Nemyslím, že sa vyrovnáme uplynulému roku, keďže čas sezóny sa nám kráti."

Od 5.00 h 1. januára 2021 do 24. januára 2021 je v rámci sprísnenia opatrení proti šíreniu koronavírusu Covid-19 zakázaná aj prevádzka lyžiarskych stredísk a vlekov. Na snímke lyžiarske stredisko na Jahodnej pri Košiciach 2. januára 2021. FOTO TASR – František Iván
Zdroj: František Iván

Stredisko Jahodná

S kolegom súhlasí aj vedúci strediska Jahodná pri Košiciach Ján Petróci. „Neostáva nám nič iné, len veriť, že zodpovední vydajú súhlas na otvorenie stredísk v lehote, o ktorej sa hovorilo, teda na začiatku februára. My sme schopní fungovať tzv. zo dňa na deň. Vidíme, že ľudia chcú športovať, o čom svedčí aktuálny záujem o sánkovanie, bobovanie a skialpinizmus.” Petróci straty momentálne nerieši. „Je jasné, že sme v mínuse.

Skalka

Palicu nad sezónou ešte nezlomili v Skalke pri Kremnici. „Snehu máme dosť a pripravujeme sa tým, že ho utláčame ratrakom. Technickým sme zatiaľ, pre neistú budúcnosť, nezasnežovali,“ priblížil Peter Hyža, manažér Ski Arena Skalka. Stredisko momentálne navštevujú najmä bežkári. Straty od decembra 2020 vyčíslili na 150 000 eur.

Donovaly.
Zdroj: Park Snow Donovaly

Donovaly

Marketingový manažér Miroslav Dobrota Park Snow Donovaly tvrdí, že pokiaľ to opatrenia dovolia, lyžiarske stredisko otvoria. „Až 7. februára uvidíme, ako všetko dopadne,“ povedal s nádejou.

Viac foto nájdete TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Ste za to, aby už otvorili lyžiarske strediská?