Rezort zdravotníctva usiluje o včasný záchyt karcinómu prsníka, realizovaný skríningovým mamografickým vyšetrením žien, ktoré nepociťujú žiadne známky prítomnosti nádorového ochorenia.

 

Nadšenie v Prešove

„Teší nás, že sme splnili náročné kritériá a stali sa skríningovým centrom, čím sme sa zaradili medzi špičkové pracoviská, ktoré sú technicky aj personálne na najvyššej úrovni,povedala primárka oddelenia rádiológie FNsP J. A. Reimana Prešov Zuzana Pažurová Angelovičová.

Každá žena po štyridsiatke má raz za dva roky absolvovať mamografiu.
Každá žena po štyridsiatke má raz za dva roky absolvovať mamografiu.
Zdroj: archív

 

Košice finišujú

Prekvapuje, že sa do rebríčka nedostala žiadna z košických nemocníc. UNLP Košice momentálne nepoužíva mamograf, nie sme teda ani zaradení do spomínaného skríningového programu. Mamograf už máme zakúpený, nachádza sa v priestoroch Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód  na Triede SNP,“uviedla pre Plus JEDEN DEŇ hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková. Spresnila, že momentálne prebiehajú stavebné úpravy priestorov, kde mamograf inštalujú. „Predpokladáme, že nový prístroj bude plne funkčný začiatkom nového roka. Po splnení podmienok rezortu zdravotníctva plánujeme požiadať o akreditáciu na vstup do skríningu karcinómu prsníka,“ skonštatovala hovorkyňa.

Ženy by nemali zabúdať na vyšetrenie prsníkov.
Ženy by nemali zabúdať na vyšetrenie prsníkov.
Zdroj: Shutterstock

 Cieľom nie je rebríček

Ministerstvo zdravotníctva vydalo v zmysle zákona o zdravotnej starostlivosti  prvých 31 štandardných diagnostických a terapeutických postupov, ktoré od januára tohto roku vstúpili do praxe. Patrí tam aj skríningový štandard na výkon mamografie. „Naším cieľom však nie je zostavovať „rebríček“ pracovísk, ale vybrať také, ktoré  zabezpečujú a spĺňajú  všetky požiadavky vychádzajúce z európskych odporúčaní na výkon populačného  mamografického skríningu,“ informovala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Dodala, že zverejnili zoznam pracovísk, ktoré spĺňajú  tieto odporúčania. „Boli  preverované aj pracoviská v Košickom kraji -  ak sa v zozname nenachádzajú, znamená to, že nenaplnili všetky stanovené kritériá. Majú však  možnosť opätovne sa prihlásiť do procesu hodnotenia,“uzavrela Eliášová.

Karcinóm prsníka vzniká najčastejšie v mliekovodoch alebo v mliečnej žľaze prsníkov.
Karcinóm prsníka vzniká najčastejšie v mliekovodoch alebo v mliečnej žľaze prsníkov.
Zdroj: Shutterstock

Zoznam TOP mamografických pracovísk

Zoznam na stránke rezortu zdravotníctva.
Zoznam na stránke rezortu zdravotníctva.
Zdroj: screenshot

Viac foto TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch pod článkom.