Katku, sestru dvoch obvinených bratov Mareka a Ondreja, trápi po tragédii mnoho otázok, s ktorými sa obrátila na náš denník. "V prvom rade chcem povedať, že mi je úprimne ľúto, čo sa stalo a chcem vyjadriť naozaj úprimnú sústrasť všetkým pozostalým. Som sestrou Ondreja a Mareka, ktorí sú obvinení z prešovského nešťastia, aj keď je to veľmi ťažké, situáciu pozorne s rodinou sledujem a snažíme sa nájsť odpoveď, ako sa takéto niečo vôbec mohlo stať," uviedla Katka v úvode.

Problém s plynotesnou prípojkov?

Na snímke obhliadka bytovky po výbuchu plynu v Prešove zo dňa 6. decembra 2019.
Na snímke obhliadka bytovky po výbuchu plynu v Prešove zo dňa 6. decembra 2019.
Zdroj: Milan Kpausta

Poukazuje najmä na to, ako sa mohol plyn z prerazenej rúry pred bytovkou dostať na 12. poschodie. "Pýtali sme sa na to aj odborníkov a dokonca mnohí sa nám ozývajú sami. Sú zhrození z toho, čo sa doteraz dozvedajú z médií a chcú pomôcť. Ich odpoveď bola v tomto smere jednoznačná. Zemná plynová prípojka musí byť plynotesná a dokonca aj zabezpečená proti vytrhnutiu. Takže, ak by bola urobená správne, tak k takémuto vniknutiu plynu do objektu nikdy nemôže dôjsť. Navyše, ak by tá prípojka bola uložená v nejakom kanáli, tak ten kanál má byť ukončený pred vstupom do objektu a odvetraný," dodala k nejasným okolnostiam.

"Zarážajúce je aj to, ako sa plyn mohol dostať z tejto kotolne ďalej do bytového domu, keďže kotolňa mala byť riešená tak, aby k tomu nedošlo a ak už sa tento plyn aj dostal do stupačiek a prirodzene stúpal smerom hore, mal byť odvetraný, ale odvetraný nebol, naopak, hromadil sa v týchto priestoroch, až došlo k nešťastiu. Pýtam sa, ako je toto všetko možné?"

Skutočne bolo pochybenie na strane pracovníkov?

Na sociálnych sieťach a v diskusiách sa množstvo ľudí pýta to isté. "Bez ohľadu na to, že samotné prerazenie plynovej prípojky nemôže spôsobiť takéto nešťastie, tu spomeniem aj iné okolnosti, o ktorých som sa dozvedela, ktoré nesedia a súvisia so samotným vŕtaním. Plynová prípojka bola podľa vyjadrení bratov vytýčená a plyn sa mal nachádzať v hĺbke 1,1 metra. Vŕtalo sa v hĺbke 1,68 metra podľa údajov z meracieho prístroja, teda dostatočne ďaleko od plynovej prípojky, tak ako sa toto mohlo stať? Konali moji bratia nedbanlivo, keď vŕtali v takej hĺbke? Musel tam byť predsa nejaký vedúci stavby, stavebný dozor, niekto to vŕtanie predsa objednal," uvažuje nad tým, kto je vlastne zodpovedný za nešťastie.

Prečo ich vzali do väzby?

Na snímke polícia privádza dvoch z troch obvinených k sudcovi na Okresný súd v súvislosti s piatkovým výbuchom plynu v bytovke v Prešove 9. decembra 2019.
Na snímke polícia privádza dvoch z troch obvinených k sudcovi na Okresný súd v súvislosti s piatkovým výbuchom plynu v bytovke v Prešove 9. decembra 2019.
Zdroj: Milan Kapusta

Rodinu v súvislosti s nešťastím zasiahli aj informácie o trestnom konaní. "Som veľmi znepokojená informáciou o údajnom pokyne z  vyšších miest, kde si pre chlapcov želajú exemplárne tresty. Je to zarážajúce, keďže dodnes vyšetrovateľ nedisponuje a ani nemôže disponovať relevantným dôkazom, ktorý by mal nasvedčovať práve ich pochybeniu. Myslím si, že ich obvinenie a dokonca vzatie do väzby je veľmi predčasné a odôvodnenie nepochopiteľné. Ako by už len oni mohli ovplyvňovať svedkov, znalcov alebo neviem koho. Čo ak práve toto ovplyvňovanie teraz robia skutočne zodpovední ľudia za toto nešťastie," uviedla.

Zmiznú s bytovkou aj dôkazy?

Traja obvinení pracovníci postupovali podľa pokynov.
Traja obvinení pracovníci postupovali podľa pokynov.
Zdroj: Milan Kapusta

Rovnaké obavy spôsobujú rodinám robotníkov aj nadchádzajúce búracie práce na bytovke."Vôbec nemáme informácie, či už zo strany vyšetrovateľa došlo k odbornému zaisteniu dôkazov na samotnej stavbe, či bol stav objektu povýbuchu a požiari dôkladne fotograficky zdokumentovaný, a to u všetkých podlaží. Naše obavy vyplývajú práve z rád odborníkov, ktorí nám ponúkajú svoju pomoc a hovoria, že je potrebné zdokumentovať stav celého vnútra objektu, stav v plynovej kotolni, stav plynových rozvodov v prízemí a inštalačných šachtách a hlavne miesto vstupu plynového potrubia. Demoláciou objektu sa predsa môžu nenávratne zničiť dôkazy. Len sa nad tým skúste zamyslieť, napadlo by vám, že keď aj prerazíte plynové potrubie úplne mimo bytového domu, že tento plyn skončí v bytovom dome? Som presvedčená, že všetci traja v danom okamihu a za daných okolností postupovali tak, ako postupovať mali a tak, ako vedeli s tým najlepším úmyslom," vyjadrila dôveru v ich schopnosti a dodala, že "Chcem sa poďakovať za podporu v týchto ťažkých chvíľach pre našu rodinu, ktorú nám vyjadruje neskutočné množstvo aj cudzích ľudí a aj spomínaných odborníkov, ktorí tak, ako my, cítia veľkú krivdu. Preto chcem poprosiť, nerobme túto tragédiu ešte väčšou aká je. Nech sa všetko vyšetrí tak, ako sa vyšetriť má a nech zodpovední znášajú následky, ale nerobme, prosím, predčasné závery a nedovoľme len tak zničiť život trom mladým, neskutočne dobrým ľuďom, ktorých čakajú doma rodiny a deti."

Mohlo by vás zaujímať: