Nešťastná Tatiana

Manželka nebohého Pavla po tom, keď zachytila informáciu, že UNLP v Košiciach vyjadruje hlbokú ľútosť a ospravedlňuje sa rodine, myslela, že ju klamú zmysly. Od 13. marca, kedy došlo k tragickému omylu pri podaní transfúzie, navštevovala denne manžela a personál sa tváril, ako keby sa nič nestalo. Aj preto nerozumie divadlu, ktoré nastalo keď sa  informácie o úmrtí jej muža a okolnostiach za ktorých k nemu došlo, dostali na verejnosť.

Prvá a posledná hospitalizácia

So smrťou Pavla sa nevie vyrovnať. „Keby bol hospitalizovaný kvôli vážnej chorobe, dalo by sa čakať, že sa jeho stav skomplikuje natoľko, že sa mu už nedá pomôcť. V tomto prípade však také niečo neprichádza do úvahy, keďže môj manžel nebol nikdy chorý,“ narieka Tatiana, ktorú sme zastihli v zahraničí, kde pracuje. „Toto bola jeho prvá, a bohužiaľ aj posledná hospitalizácia. K zdravotnej dokumentácii manžela som sa nedostala, ale som presvedčená, že nebol vykonaný krížový test, ktorý by bol upozornil personál, že krvný vak obsahuje krv, ktorá sa nezhoduje  s jeho  krvnou skupinou. Pýtala som sa lekárov, ale nikto mi nič nepotvrdil, ani nevyvrátil!“

Šťastie rodiny zničila zbabraná transfúzia krvi.
Šťastie rodiny zničila zbabraná transfúzia krvi.
Zdroj: archív rodiny

Necitlivosť personálu

Arogancia lekárov ju totálne položila. „Povedali mi, že bežne pacient po podaní nesprávnej krvi zomiera do pol hodiny, a veď predsa môj muž žije, tak čo chcem viac,“ povedala rozrušene. „Vyzeralo, ako keby som im mala byť vďačná za to, že môjmu mužovi dali „ešte“ päť týždňov života,"rozplakala sa pani Tatiana. S plačom spomenula, že Pavol bol výnimočný človek.

Strata otca, manžela, kolegu

Jeho smrť nesú ťažko aj deti Martin (22) a Petra (24). „Syn býva doma, ale dcéra žije v Prahe. Ja som nastúpila opäť do práce po zhruba mesačnej pauze. Robím v zahraničí aj o to je pre nás ťažšie vyrovnať sa so stratou manžela a otca,“ narieka užialená vdova. Trápi ju, že na manžela sa mohla vo všetkom spoľahnúť a teraz ostala s deťmi sama. Pavol pracoval ako vedúci výroby v jednej súkromnej firme. „Bol veľmi starostlivý, zodpovedný a pracovitý, o všetko sa vedel postarať. Dokonca keď bol hospitalizovaný vymenil im na nemocničnom oddelení žiarovku,“ prezradila nám prekvapivú informáciu.

Pavol Palčo nebol nikdy chorý, zomrel kvôli zbabranej transfúzii.
Pavol Palčo nebol nikdy chorý, zomrel kvôli zbabranej transfúzii.
Zdroj: archív rodiny

Ospravedlnenie neprijme

Vdova zdôraznila, že manžela a otca deťom nevráti žiadne ospravedlnenie, ktoré ona aj tak neprijme. Manžela pritom odhovárala, aby išiel do spomínanej nemocnice. Mala zlú predtuchu. „Tam vydýchli naposledy obaja moji rodičia, ale aj mnohí známi i priatelia."

Prevoz už nestihli

Hrozné tušenie sa naplnilo 24. apríla. „Stále som dookola počúvala, že mám počkať. Na čo, však nepovedali. Chceli sme manžela preložiť do inej nemocnice. Tvrdili mi, že na Slovensku nie je vyšší špecializovaný ústav ako je košická nemocnica. Dokonca manželovi odmietali vydať dokumentáciu. A napokon to takto fatálne skončilo,“ uzavrela smutne.

 

Mohlo by vás zaujímať: