Z pôsobivého gejzíru, ktorého erupciu bolo možné pozorovať niekoľkokrát za deň, sa stala bublajúca mláka. Prameň, z ktorého si ľudia naberali vodu a stáli na ňu v dlhom rade, vyschol a zarástol burinou. Drevený prístrešok niekto podpálil. Objekt, v ktorom boli toalety, predajňa suvenírov a miniobčerstvenie, zíva prázdnotou. Všade sa kopia odpadky. Vstup na veľké parkovisko je uzavretý reťazou. Turistom náladu nezlepší ani výstup na kopec, kde je baroková Kaplnka svätého Kríža z roku 1675, pred ktorou sa týči kamenný kríž.

Miestni, ktorých sme tam zastihli, len smutne spomínali na časy, keď bol kostolík otvorený celý deň. „Kaplnka je kvôli tým, ktorí ju ničili, zatvorená. Na zlodejov a vandalov doplácajú turisti,“ hovorí pani Anna.

VIDEO Zvláštny úkaz v košickom Mestskom parku: Voda je, tak prečo stromy vysychajú?

Stretli sme tam aj mladých Švédov a Britov. „Nádherné miesto, len škoda, že tu nie je kaviareň alebo reštaurácia. Bolo by super dať si niečo dobré pod zub a kochať sa pohľadom na krásne okolie,“ zhodli sa. To si myslí aj Prešovčan Lukáš (27).

„Nikdy som tu nebol. Upútala ma však osamelo stojaca kaplnka, tak som sem odbočil. Škoda, že takéto unikátne miesto chátra,“ hovorí. Košičan Peter (43), ktorý sem chodil ako dieťa a teraz prišiel s manželkou Andreou (40) a malým synčekom. „Mám množstvo fotografií, keď som tu bol s rodičmi. Aj na nich vidno, ako tu všetko fungovalo. Je to hanba, ako to vyzerá,“ hovorí.

Z mohutného gejzíru je bublajúca mláčka.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Z mohutného gejzíru je bublajúca mláčka.
Foto: Daniela Pirschelová

„Pomohla by aj lepšia propagácia projektu Spišský Jeruzalem, ktorého je Sivá Brada súčasťou,“ pridali sa Rozália (57) zo Žiaru nad Hronom a Krompašanka Anna (64). Pozemky patria už pár rokov súkromníkovi. Ten už vymyslel projekt, ako s nimi naloží. Chce ho však spustiť až budúci rok.