Kúpanie vo vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou je na vlastné riziko.

Sledujte informácie hygieny!

"ÚVZ SR bude v letnej sezóne každý piatok uverejňovať výsledky kontrol kúpalísk na svojej internetovej stránke a na internetových stránkach 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Kvalitu vody na kúpanie si dokáže voľným okom zhodnotiť aj samotný návštevník," radí Zuzana Valovičová z Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Zemplínska šírava - niektoré časti pripomínajú prímorské letoviská. Hygienici kontrolujú pravidelne čistotu vody v nádrži.
Zemplínska šírava - niektoré časti pripomínajú prímorské letoviská. Hygienici kontrolujú pravidelne čistotu vody v nádrži.
Zdroj: Ján Dzúr

Oči na stopkách

Hygienici neodporúčajú návštevu bazénov, v ktorých voda páchne po moči alebo výrazne po chlóre, alebo ak sú na stenách bazéna slizovité povlaky a jeho dno alebo obklady sú poškodené.  Veľký podiel na zlej kvalite vody v bazénoch majú podľa odborníkov návštevníci, ktorí často nerešpektujú hygienické pravidlá. "Na kúpaliskách je nutné používať WC a dodržiavať zásady osobnej hygieny. Pred každým vstupom do bazéna je potrebné osprchovať sa a prejsť brodiskom,"apelujú na návštevníkov.

Kúpanie sa v nádrží plnej odpadkov nás môže priviesť do nemocnice.
Kúpanie sa v nádrží plnej odpadkov nás môže priviesť do nemocnice.
Zdroj: archív

 

Odpad, sinice, uhynuté živočichy

Aj na prírodných  plochách je potrebné byť pozorný.  "Nevstupujte do zelenej prírodnej vodnej plochy s premnoženými sinicami a nahromadeným odpadom, nekúpte sa ani tam, kde ústia odpadové vody, zhromažďuje sa vodné vtáctvo alebo sú v okolí uhynuté vtáky a zvieratá," odporúča ÚVZ. K premnoženiu siníc môže dôjsť na prírodných vodných plochách najmä po dlhotrvajúcom slnečnom a teplom počasí.

Sinice sú nebezepečné.
Sinice sú nebezepečné.
Zdroj: Profimedia

Zoznam ťažkostí

Sinice sú mikroorganizmy, ktoré sú prirodzenou zložkou životného prostredia a v určitých množstvách súčasťou všetkých nádrží a jazier. Toxické sinice však dokážu spôsobiť dýchacie problémy, kožné vyrážky či zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí väčšieho množstva môžu vyvolať aj črevné problémy, kŕče a nevoľnosť.