Problém je však v tom, že o povinnom očkovaní už v minulosti rozhodoval Ústavný súd! A nebolo to tak dávno...

Až takmer 53-percent obyvateľov našej republiky, podľa portálu korona.gov.sk,  stále nepodstúpilo vakcináciu.  Pritom, podľa zdravotníkov,  práve vakcína je najúčinnejším prostriedkom, ktoré naučí našu imunitu, ako si poradiť s vírusom. Predseda vlády Eduard Heger chce preto navrhnúť,  aby bolo povinné očkovanie vybraných vekových skupín, čo považuje za jednu z účinných ciest v boji s pandémiou koronavírusu. Povedal to v sobotu s tým, že diskutuje s právnikmi, keďže je potrebné posúdiť súlad s ústavou.

Ústavný súd SR však pritom už o tejto téme raz rozhodoval. "Niekto tu zabudol, že ústavný súlad povinného očkovania Ústavný súd už v minulosti posudzoval. Áno, bolo to ešte v časoch, keď na našom území a vo virtuálnom priestore operovalo oveľa menej facebookových virológov, epidemiológov a ústavných či trestných právnikov z Vysokej školy života a nedala sa na tom veľmi robiť politická kampaň, takže sa tomu rozhodnutiu nedostalo až toľko mediálnej pozornosti a bolo všeobecne akceptované," zdôraznil právnik Peter Kubina.

Podľa neho rozhodnutie je plne použiteľné aj v prípade zavedenia povinného očkovania proti covidu. Neodpustil si však ironickú poznámku: "Kto by tu rešpektoval nejaké rozhodnutie súdu, ktoré sa mu nehodí, že áno. A treba si dobre pozrieť, čo vtedy tvrdila vláda (v tom čase jednofarebná vláda Smeru-SD), predseda parlamentu a ministerka zdravotníctva (všetko nominanti Smer-SD)." A ako sa pred rokmi vyjadrovali Smeráci na čele s Robertom Ficom, ktorý dnes tvrdí, že povinné očkovanie je "nechutným fašistickým nápadom"? "Žiadali rozhodnúť v prospech povinného očkovania," pripomenul Kubina.  Článok pokračuje na ďalšej strane.