Nenašiel pochopenie pre svoje názory pri riešení problémov Rómov! Takto vysvetľoval svoje náhle rozhodnutie odísť z ministerstva, kde mal na starosti regionálny rozvoj. 

Obľúbený dlhoročný starosta Spišského Hrhova (okres Levoča), ktorý získal množstvo uznaní pre riešenie rómskej problematiky v obci, odchádza z pozície štátneho tajomníka. Podľa našich informácií sú za jeho odchodom nezhody s ministerskými úradníkmi, ktorí presadzovali svoje riešenie rómskej problematiky, s čím však Ledecký nesúhlasil. Nepáčil sa mu zámer výstavby bytov pre Rómov, nesúhlasil, aby sa budovali ďalšie Luníky IX. - rómske sídliská, aké majú v Košiciach.

S touto oblasťou má tento dlhoročný komunálny politik bohaté skúsenosti.  Stojí totiž za úspešným receptom na spolužitie s Rómami v Spišskom Hrhove. Za takmer dvadsať rokov starostovania na nepoznanie zmenil život miestnych Rómov a tým aj celej obce. Zaujal aj novinárov z New York Times, ktorí o ňom v tejto súvislosti písali. Záujem o návštevu obce práve pre kvôli nevšednému prístupu k rómskej problematike prejavil aj Generálny tajomník Rady Európy Thorbjörn Jagland. Obec pod jeho vedením sa stala víťazom aj Európskej dediny roka. 

Anketa
Má Ledecký pravdu ohľadne Rómov?

Ledecký sa viackrát vyjadril, že jeho receptom na to, že miestni Rómovia žijú slušný život a prispôsobujú sa väčšine, je to, že výhradne pre nich nerobia žiadne projekty, ale robia ich pre všetkých. "Rómov nezvýhodňujeme ani nediskriminujeme, patri k nám," vravel často. Podarilo sa mu nevídané - u nich v obci nahradili chatrče bez elektrického prúdu montované domy s elektrikou a teplou vodou, väčšina je zamestnaná, niektorí aj v obecnej firme,  deti chodia do riadnej základnej školy a nie špeciálnej, dosahujú dobré študijné výsledky.  V obci nie sú nelegálne skládky,  dedina kvitne, rozrastá sa, sami si opravujú cesty, funguje tu kultúrny život, postavili tu miestne kúpalisko, ktoré prosperuje, v lese majú obecnú saunu, každoročne organizujú v amfiteátri spoločenské podujatia. V centre obce pred zrekonštuovanými obecnými budovami nainštalovali rôzne sochy, ktoré pribúdajú každý rok. 

Zaujímavosťou je, že vláda práve v deň, kedy odvolala Ledeckého, na svojom zasadnutí schválila stratégiu inklúzie Rómov do roku 2030. Prioritami sú vzdelávanie, bývanie, zdravie a zamestnanosť, osobitný dôraz sa kladie na nediskrimináciu a zintenzívnenie intervencií v boji s protirómskym rasizmom.

Začiatok výstavby drevodomčekov pre Rómov.
Zdroj: archív obec

Ledecký vraví, že do politiky vstúpil s ambíciou pomôcť regiónom, ktorých rozvoj bol u politikov roky na vedľajšej koľaji. Zároveň bolo jeho ambíciou riešiť problémy vylúčených komunít, pred ktorými, ako tvrdí, kompetentní zatvárali oči. "Pre moje názory, postoje a dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti som však nenašiel vo vedení ministerstva pochopenie, preto som po ročnom úsilí požiadal pani ministerku o uvoľnenie z pozície štátneho tajomníka," vysvetľuje.

 

Ledecký ako starosta malej obce na Spiši získal v parlamentných voľbách takmer 25 000 hlasov. Vraví, že kK obrovskej dôvere od ľudí pristupuje s pokorou a rešpektom. Preto vo svojej práci bude pokračovať ako poslanec Národnej rady SR a člen poslaneckého klubu Za ľudí.

Čo povedal o svojich kolegoch zo strany Za ľudí? O kom z Bratislavy tvrdí, že nedovidí na druhý koniec Slovenska? Čítajte TU.

O svojej práci na ministerstve Ledecký vraví, že sa mu spolu s kolegami podarilo za krátky čas, napriek pandémii, množstvo vecí . Napríklad vypracovať Víziu a stratégiu rozvoja Slovenska do roku 2030, ktorú úspešne schválila vláda. "Nastaviť nový systém podpory najmenej rozvinutých okresov, ktorý nepozná "našich ľudí" ale férové a jasné kritéria. Dať do rúk samospráv kompetencie rozhodovať o eurofondoch na rozvoj či 5-násobne zvýšiť štátnu podporu pre mimovládne organizácie. Tam smerovalo moje ročné úsilie a ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli naplniť tieto ciele. V týchto ťažkých rozhodnutiach sa opieram o vašu dôveru a podporu, milí priatelia a podporovatelia, a v mojej práci pokračujem ďalej," uzavrel. 

Ledecký sa vráti do parlamentu ako poslanec a zostáva členom strany Za ľudí. 

V GALÉRII SI POZRITE FOTKY, AKO TO VYZERÁ V OBCI, V KTOREJ VYŠE DVOCH DESAŤROČÍ STAROSTOVAL ODCHÁDZAJÚCI REMIŠOVEJ ŠTÁTNY TAJOMNÍK  VLADIMÍR LEDECKÝ. 

Prečítajte si tiež: