Košický oceliarsky gigant aj preto naďalej prijíma opatrenia na kontrolované znižovanie nákladov. Avšak režim štvordňového pracovného týždňa, ani odstávka vysokej pece č. 2  nepriniesli žiadaný efekt, preto prišlo na rad nepopulárne rozhodnutie o prepúšťaní. Vedenie fabriky spolu s odbormi pripravilo motivačné programy, ktorými chce zamestnancov inšpirovať k dobrovoľnému odchodu.

Stovky zamestnancov na odchode

„Nedávno uzavretý program pre pracujúcich dôchodcov, ktorí pri dobrovoľnom odchode dostanú 5 mesačných platov oslovil viac než dve stovky ľudí,“ uviedol pre Plus JEDEN DEŇ dobre informovaný zdroj z prostredia oceliarní.

V nastúpenom trende vedenie košickej fabriky pokračuje. „Môžem potvrdiť, že došlo k podpisu dodatku, ktorý umožní odchody zamestnancov za podmienok podstatne výhodnejších, než stanovuje zákonník práce,“ informoval hovorca železiarni Ján Bača. Toto opatrenie sa má vzťahovať len na tých zamestnancov, ktorí odrobili vo fabrike desať a viac rokov a požiadajú o ukončenie pracovného pomeru dohodou. Výška mesačného odchodného sa odvíja od veku zamestnanca a môže dosiahnuť až dvanásť priemerných mesačných platov.

Zamestnanci U. S. Steel v dôchodkovom veku a pracujúci penzisti majú možnosť odísť s tučným odstupným.
Zamestnanci U. S. Steel v dôchodkovom veku a pracujúci penzisti majú možnosť odísť s tučným odstupným.
Zdroj: archív

Neistota mladých

„Zobrať takúto sumu určite nie je zlé, ale čo ďalej,“ povedal mladý muž, ktorý  z obavy zo straty zamestnania  želá si ostať v anonymite. „Verili sme, že sa situácia nejako upokojí, ale zatiaľ nič. Na našej prevádzke vládne strach a neistota. Bojíme sa o budúcnosť. V našom kolektíve je mnoho mladých ľudí. Sú živiteľmi rodín s malými deťmi, splácajú pôžičky a v takejto situácii prísť o prácu bude boj o prežitie,“ zdôveril sa Košičan. O dobrovoľnom odchode neuvažuje. „A kam pôjdem? Nájsť si prácu vo svojom odbore je na východe nemožné, už som si preveroval trh. Počkám a potom sa zariadim!“