Na zábavu na veľkých svadbách a oslavách teraz dopláca celý bardejovský región. Po svadbách v Bardejovských Kúpeľoch a v Stropkove pozitívne testovali desiatky hostí. Následne sa nákaza rozšírila medzi ostatných, pozitívne testovaní z týchto hostín boli aj ľudia z ostatných kútov Slovenska. 

Situácia s nákazou vyvrcholila zatvorením škôl a najnovšie aj prijatím ráznych opatrení v Nemocnici sv. Jakuba. Zaviedli tam núdzový režim a od utorka 6. októbra poskytujú iba akútnu a neodkladnú starostlivosť. Nemá totiž kto liečiť! V karanténe k dnešnému dňu (15. 10.) skončilo 100 zo 700 zamestnancov nemocnice. Nemocnica testuje nielen lekárov, ale aj ďalších zdravotníkov - celé oddelenia, na náklady nemocnice. 

Anketa
Veríte, že nemocnice zvládnu nápor COVID-19 pacientov?
  • 15%
  • 68%
  • 17%

Podľa riaditeľa zdravotníckeho zariadenia Mariána Petka museli pozastaviť plánované operácie v celej nemocnici a aj plánované hospitalizácie: “Z dôvodu nedostatku personálu, ktorý je v karanténe, ale aj pre nedostatok krvi. Máme málo krvi, keďže je podstatne menej darcov, a keby sme operovali ďalej, nemali by sme jej dostatok. Museli sme uzatvoriť jednu časť detského oddelenia, ambulantnú aj lôžkovú, pretože špecialisti z tohto oddelenia a rovnako aj zdravotné sestry, ktoré s nimi pracujú, sú v karanténe.” Dodal, že budú hospitalizovať iba pacientov v akútnom stave, rovnako operovať iba akútne stavy. 

Keďže predpokladajú, že nárast chorých v okrese bude trvať najmenej dva až tri týždne, zmenili spôsob organizácie niektorých časti oddelení, najmä interného oddelenia, chirurgie a gynekológie: “Aby sme boli pripravení, keď prídu pacienti, ktorí sú suspektní na Covid 19,napríklad tehotná žena, pacient so zlomeninou čivinternou chorobou a vedeli sme ich prijať v červenej zóne. Teda takých, ktorí nie sú 'covidoví' z hľadiska infekcie, ale že majú výter pozitívny na covid.” 

Dodal, že medzi nakazenýmii sú aj dvaja primári lôžkových oddelení. Tí údajne neboli v uplynulých dňoch na žiadnej oslave. Dôvodom nárastu počtu chorých v okrese je podľa Petka totiž práve organizovanie svadieb, osláv a nezodpovednosť občanov: "Nenakazili sa od pacientov. Dohľadali sme ich kontakty. Dôvodom ich nákazy sú oslavy a svadby za ostatné dva mesiace v okrese. Poznáme minimálne šesť kritických svadieb. Od mladších nakazených ľudí bez príznakov sa nakazili ďalší."

Podľa našich informácií na jednej zo svadieb v susednom okresnom meste v Stropkove sa brali dvaja lekári a aj hosťami boli lekári. A to nielen z toho regiónu, ale aj iných kútov Slovenska. Neskôr pozitívne z nich testovali cez 90 osôb z tejto spoločenskej udalosti. 

Riaditeľ Petko vraví, že riešenie situácie vyplýva zo záverov nariadení ministerstva zdravotníctva. Teda ten, kto má príznaky, sa hlási svojmu obvodnému lekárovi  a ten podľa klinických príznakov rozhodne buď o okamžitom testovaní alebo karanténe a keď nemá príznaky, tak ho otestujú na piaty deň karantény. “Posledná úprava je, že u zdravotníckych pracovníkov, ak nemajú prejavy ochorenia, môžu sa starať v nemocnici aj o covid pozitívnych pacientov,” uviedol . U nich takéhoto nemajú ani jedného. “My mu nevieme prikázať, aby prišiel do práce. Lebo nevieme, či tie klinické príznaky skutočne má alebo nie,” vysvetlil. Nedá sa určiť, dokedy budú pozitívne testovaní v karanténe. Vačšina bardejovských zdravotníkov, ktorí sú v karanténe, sú aj covid pozitívni. “Môžu sa vrátiť do práce, keď majú negatívny test a nemajú klinické príznaky. Ale to môže trvať aj mesiac. Veď pacientku na umelej pľúcnej ventilácii máme už tretí týždeň, nie je to naša  zamestnankyňa. Ale úmrtnosť tých, ktorí sú na ventilácii je viac ako 70-percent,, v prvej várke to bolo v Bratislava 100-percent” dodal. 

Keďže im chýba veľa zamestnancov, Petko vidí situáciu veľmi vážnu: “Už sme na pokraji. Aj som to včera hovoril ministrovi zdravotníctva. Ak takýto trend bude pokračovať týždeň alebo dva, nebudeme schopní zabezpečiť ústavnú pohotovostnú službu. Nebudeme mať s kým.”Preto pristúpili k radikálnym opatreniam a zrušili rehabilitačné oddelenie, všetkých zamestnancov presunuli na ostatné pracoviská. Zrušili plánované operácie, denne totiž operujú bežne 10 až 15 pacientov. Chýbajú im traja lekári chirurgovia, ale tí, ktorí pracujú, zvládajú akútnu starostlivosť. V pondelok im štát posunul 11 vojakov, tí však nevykonávajú zdravotnícku činnosť. Príslušníci armády nesmú robiť s pacientmi, ale pomáhajú v kuchyni, lebo z 15 kuchárok je 9 v karanténe a ešte k tomu sú aj choré, takže nevedia, kedy sa vrátia do práce. Vojaci robia aj v mobilnom odberovom mieste, vypomáhajú pri informačných technológiách či pri pomocných nezdravotníckych činnostiach a usmerňujú pacientov. “Pri plnej vážnosti opakujem, ak to bude takto pokračovať, o 14 dní nebudeme mať ako zabezpečiť pohotovostnú službu s tým personálom, aký máme a preto som požiadal ministerstvo o personálnu pomoc v rámci núdzového stavu. Ak bude situácia najhoršia, tak by nám mohli presunúť zdravotníkov z iných zariadení. Len tiež musia mať odkiaľ ich vziať. Keby k tomu nedošlo a pokračoval nárast lekárov v karanténe, tak by sme pre niektoré odbory nevedeli zabezpečiť pohotovosť a museli by to prebrať iné nemonice,” zdôraznil. 

V pondelok požiadal ministerstvo aj o testy, ktoré by mali doraziť v piatok. Doteraz si ich totiž nakupovali sami, čo ich už stálo tisíce eur, pretože personál nemocnice ustavične testovali. A to nielen lekárov, ale aj celé oddelenia, dokonca aj zamestnancov technického úseku, keďže u jedného z nich sa objavil covid u príbuzného. Údržbári chodia po celej nemocnici, tak si chceli byť istí, že neroznášajú ochorenie. 

Zatvorené ambulancie v bardejovskej nemocnici pre chorobu zdravotníckeho personálu.
Zatvorené ambulancie v bardejovskej nemocnici pre chorobu zdravotníckeho personálu.
Zdroj: Ingrid Timková

Podľa regionálneho hygienika Júliusa Zbyňovského  v relatívnych číslach prepočítaných na 100-tisíc obyvateľov sa v bardejovskom regióne nakazilo viac ako v hlavnom meste za jeden týždeň. 

Podľa neho to odštartovalo svadbou v strede septembra v Bardejovských Kúpeľoch, po ktorej im začali pribúdať počty pozitívne testovaných: “Ale to nie je len o svadbách. Teraz tých ohnísk je viac. Svadby už chválabohu skončili, ale vyžiadali si svoju daň. To však nevzniklo z jednej svadby. Za týždeň ich bolo aj päť a viac. Nikdy sa neorganizovali v okrese Bardejov svadobné hostiny v pondelky, utorky, stredy, štvrtky. Ľudia sa dozvedeli, že budú zakázané, tak ich narýchlo nachystali. A niektorí svadobčania sa zúčastnili aj viacerých. Boli potenciálne nakazení a takto to nechtiac roznášali.” Epidemiológ Zbyňovský dodal, že išlo o veľmi rizikové podujatia. Zákernosť vírusu je totiž podľa neho v tom, že inkubačná doba je dlhšia a nechtiac ju ľudia roznášajú ďalej. “Keď už niečo také vznikne, je ťažko určiť, kde je to ohnisko. Môžeme sa len domnievať, nevieme to jednoznačne dokázať,” uzavrel. 

Aktuálne čísla z bardejovskej nemocnice

Počet zdravotníkov bardejovskej nemocnice v karanténe, PN či OČR

Spolu 100 z toho
lekári 21
sestry a pôrodné asistentky 38
ostatní zdravotnícki pracovníci 18
nezdravotnícki pracovníci 23

V areáli bardejovskej nemocnice sme sa pýtali pacientov, ako vnímajú súčasnú situáciu v zdravotníckom zariadení. Pozrite si ich reakcie: 

Terézia (46), Martinka (8), Denis (13) Bučkovci, Bardejov
“Syn je v akútnom stave, takže nás určite ošetria. Má silné bolesti, od piatku je na tabletkách.”
Terézia (46), Martinka (8), Denis (13) Bučkovci, Bardejov “Syn je v akútnom stave, takže nás určite ošetria. Má silné bolesti, od piatku je na tabletkách.”
Zdroj: Ingrid Timková
Anton (68), Bardejov
“Chcel som ísť na imunoalergológiu. Pre covid neordinujú.”
Anton (68), Bardejov “Chcel som ísť na imunoalergológiu. Pre covid neordinujú.”
Zdroj: Ingrid Timková
Alena Dzurová (58), Bardejov
“Ošetrili ma, bola som objednaná na endokrinológii.”
Alena Dzurová (58), Bardejov “Ošetrili ma, bola som objednaná na endokrinológii.”
Zdroj: Ingrid Timková
Soňa (22), Bardejov
“Idem na kontrolu, o akútnom stave som nevedela. Idem za lekárkou s výsledkami z magnetickej rezonancie. Dúfam, že ma ošetria.”
Soňa (22), Bardejov “Idem na kontrolu, o akútnom stave som nevedela. Idem za lekárkou s výsledkami z magnetickej rezonancie. Dúfam, že ma ošetria.”
Zdroj: Ingrid Timková
Anketa
Schvaľujete postup nemocnice v súčasnej situácii?
  • 67%
  • 33%

Mohlo by vás zaujímať: