Vo Vysokých Tatrách doteraz napadlo do 120 cm snehu. V nedeľu fúkal silný vietor, ktorý prefúkal množstvo voľného prachového snehu a uložil ho do záveterných južných a juhovýchodných svahov. Pohyb na horách je podľa horských záchranárov mimoriadne obtiažny či už na lyžiach alebo snežniciach.

Najvyššie položenú tatranskú chatu pod Rysmi tiež zasiahla veľká lavína, ktorá sa odtrhla z masívu Ťažkého štítu. Šťastím bolo, že v chate ani v blízkosti nej nebol žiadny turista. Chata je v nadmorskej výške 2 250 metrov a počas zimnej sezónnej je pre turistov uzavretá. Snažili sme sa spojiť s chatárom s Viktorom Beránkom, no mobil nedvíhal.

Ďalšia lavína spadla v nedeľu popoludní vo Vysokých Tatrách. Personál Sliezskeho domu požiadal prostredníctvom tiesňovej linky „112“ horských záchranárov o pomoc pri evakuácii hostí. Personálu hotela sa čiastočne podarilo pomocou snežného vozidla prejsť cez lavínovú dráhu a následne evakuovať hostí na Batizovskú zákrutu.

Horskí záchranári postupne pomocou piatich snežných skútrov a pásového štvorkolesového vozidla transportovali 36 osôb do Tatranskej Polianky. Podľa našich informácií, všetkých hostí bezpečne previezli a nikto nebol zranení. „Momentálne je situácia celkom dobra. Svieti slnko a je bezvetrie. Momentálne ubytovávame hostí, no dúfame, že ďalšia lavína nás neprekvapí,“ povedala nám recepčná hotela.

Lavínové nebezpečenstvo však naďalej trvá a nie je vylúčené, že ďalšie nahromadené masy snehu sa môžu zrútiť. Momentálne je v horách okolo -12 stupňov. Na horách platí naďalej zvýšené lavínové nebezpečenstvo. „Už pri malom dodatočnom zaťažení sa môžu na strmých svahoch uvoľniť lavíny. Nebezpečné sú najmä oblasti Vysokých a Západných Tatier, hlavne nad hornou hranicou lesa. Je dôležité, aby všetci turisti ktorí idú do vysokohorského terénu nosili so sebou povinnú lavínovú výbavu,“ uviedol pre Plus JEDEN DEŇ Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.