Zločinecká skupina mala páchať daňovú trestnú činnosť od roku 2014. Cez sieť spoločností obchodovala s fiktívnymi alebo aj vysoko nadhodnotenými reklamnými službami, čo jej umožňovalo uplatňovať si nižšiu daňovú povinnosť. Celkovú škodu vyšetrovateľ vyčíslil takmer na 28 miliónov eur. Špička zločineckej skupiny – 13 ľudí okolo hlavy skupiny Štefana Š., prezývaného Pipo, je stíhaná väzobne.

Podľa policajného prezidenta ide o prípad rozsahom ojedinelý, ktorý sa podobá na veľké kauzy z minulosti, ako bola kauza olejári, kde bolo obvinených okolo 80 osôb. „Okolo obvineného Štefana Š., prezývaného Pipo, vznikla štruktúrovaná skupina osôb, ktorá mala cieľ dlhodobo páchať trestnú činnosť daňového a ekonomického charakteru,“ uviedol policajný prezident Tibor Gašpar.

Zadržaných sprevádzali kukláči.
Zadržaných sprevádzali kukláči.
Zdroj: tasr

Počas piatkovej akcie zasahovalo viac ako 480 príslušníkov NAKA a ďalších zložiek polície. Vykonali 20 domových prehliadok a 44 prehliadok iných nebytových priestorov. Z celkovo 17 zadržaných osôb ostalo 13 vo väzbe, ktorú sudca potvrdil. Vo väzbe skončil napríklad Erik M. (32), bývalý hokejista, odchovanec HC Košice. Erich V. (47) je zase bývalý futbalista, ktorý pôsobil v 1. FC Košice.

Bol spolumajiteľom viacerých košických eseročiek. Členovia skupiny sa dopustili aj trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Celkový objem obchodov, pri ktorých sa nezákonne krátila daň, dosiahol takmer 135 miliónov eur. Podľa Tibora Gašpara ide o najvyššiu škodu, akú polícia pri takomto type trestnej činnosti dokumentovala.

Zadržali aj Bugárovho človeka

Medzi zadržanými je aj okresný šéf Mosta-Híd v Spišskej Novej Vsi a košický župný poslanec Stanislav Vospálek. „Po potvrdení informácií sme mu pozastavili členstvo v strane a stiahli sme ho z kandidátky do župných volieb. Ak by sa podozrenia potvrdili a bol by obžalovaný, pristúpili by sme k vylúčeniu zo strany,“ tvrdí podpredseda parlamentu a šéf Mosta-Híd Béla Bugár.

„Predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa prichádzal do styku so Stanislavom Vospálkom len na rokovaniach. K jeho mimoposlaneckým aktivitám sa vyjadriť nemôže, pretože o nich nič nevie. Predseda KSK bude očakávať závery vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní,“ informovala Zuzana Bobriková, hovorkyňa košického župana.

Stanislav Vospálek
Stanislav Vospálek
Zdroj: tasr

Akcia Shark

28 miliónov eur je celková škoda, ktorú vyčíslil vyšetrovateľ2014 v tomto roku sa dala skupina dohromady 480 príslušníkov NAKA zasahovala počas piatkovej akcie

Firmy obchodovali iba fiktívne

Zločinecká skupina vytvorila podľa polície reťazec obchodných spoločností pozostávajúci zo stratených spoločností, nárazníkových spoločností a z koncových spoločností. Firmy na konci obchodných reťazcov si znižovali vlastnú daňovú povinnosť nakupovaním vysoko predražených reklamných spotov, reklamných bannerov a ďalších reklamných plôch.

Spoločnosti z celého Slovenska na začiatku a v strede reťazcov obchodovali s reklamnými produktmi iba fiktívne. V prípade koncových spoločností šlo o subjekty s reálnou podnikateľskou činnosťou, v rámci ktorej sa ich majitelia snažili krátiť odvedenú DPH nezákonným spôsobom. Koncová spoločnosť vraj napríklad predala v rámci realitného podnikania budovu za 1,2 milióna eur, z čoho mala odviesť príslušnú DPH.

„Objednala si reklamu, išlo o banner, ktorý má výrobnú cenu možno 1 000 eur, ona si ho objednala za 100 000 eur,“ vysvetlil policajný riaditeľ Tibor Gašpar s tým, že pri objednaní desiatich takýchto bannerov v účtovníctve vykazovala, že za ne zaplatila milión eur a po vzájomnom započítaní jej vyšla nižšia daňová povinnosť.

Systém, akým sa obchodovalo, vysvetlil policajný riaditeľ Tibor Gašpar.
Systém, akým sa obchodovalo, vysvetlil policajný riaditeľ Tibor Gašpar.
Zdroj: tasr