Ako nám opísala Mária, ktorá nešťastie pri Misových vodopádoch na rebríkoch videla na vlastné oči, dievčatko niesol na chrbte otec. „Všimla som si, že mal taký starý typ nosiča so železnou konštrukciu. Myslím si, že je vhodný skôr pre staršie dieťa, pre ročné bol veľký. A zrejme aj preto, keď sa naklonil, maličká mu vykĺzla,“ tvrdí mama dvoch malých detí.

Dieťatko podľa záchranárov letelo asi päť metrov a spadlo do rokliny. Po páde bolo v bezvedomí. Okamžite sa začal boj o jeho život. Zásah však komplikoval nielen náročný terén, ale aj nedostupnosť mobilného signálu.

Počas túry spadlo do rokliny dievčatko: Podcenili rodičia výber nosiča?

Záchranári previezli vážne zranené dieťa do Košíc.

Foto: TV Markíza

„Úraz nahlásil turista, ale pre zlý signál sa operátorovi nepodarilo zistiť nič bližšie. Horskí záchranári teda ihneď požiadali o súčinnosť Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu z Popradu a súčasne odišli na Podlesok a do rokliny Suchá Belá aj horskí záchranári z Čingova,“ informoval operačný dôstojník Horskej záchrannej služby.

VIDEO Prešli sme si novootvorenú ferratu v Slovenskom raji: Ponúka divočinu, napätie i zábavu

Pri Misových vodopádoch sa im však zranené dieťa nepodarilo nájsť. „Posádka vrtuľníka preto preletela celú roklinu a zo vzduchu sa snažila lokalizovať miesto, kde došlo k úrazu. Medzitým sa na tiesňovú linku dovolal iný turista a nahlásil súradnice miesta nehody a informácie o stave dieťaťa. V tom čase sa aj posádke vrtuľníka podarilo dané miesto lokalizovať v hornej časti rokliny,“ uvádzajú záchranári.

Počas túry spadlo do rokliny dievčatko: Podcenili rodičia výber nosiča?

Dievčatko malo vypadnúť z podobného nosiča.

Foto: Archív

Dievčatko najskôr previezli s vážnym úrazom hlavy do nemocnice v Poprade a odtiaľ transportovali letecky do Košíc. „Na žiadosť rodiny sa k jeho zdravotnému stavu nebudeme vyjadrovať,“ povedali nám tamojší lekári. V zlom psychickom stave sú po nešťastí podľa našich informácií aj rodičia dieťatka.

Záchranár: Pre malé deti radšej vyberajte iba nenáročné túry!

Šéf horských záchranárov Jozef Janiga nie je proti tomu, aby rodičia brávali do prírody aj úplne malé deti. Len upozorňuje, aby urobili všetko pre ich bezpečnosť.
„A je to jedno, či je dieťa v nosiči na chrbte, alebo kráča pešo,“ tvrdí. Mali dokonca aj prípad, keď otec niesol ratolesť na krku „na koni“. „Muž sa potkol a dieťa spadlo na hlavu. Preto treba zvážiť nielen trasu, ale aj výber nosiča, v ktorom dieťa ponesiete,“ dodáva Janiga.

Podľa neho aj dieťa v nosiči je nutné tak zabezpečiť, aby nemohlo vypadnúť. „V súčasnosti sú už nosidlá naozaj veľmi bezpečné. Popruhy majú umiestnené tak, aby bolo dieťa v bezpečí. Ak je správne zaistené a pokiaľ nespadne rodič, dieťa nemôže vypadnúť,“ tvrdí záchranár, ktorý tiež brával svoje deti do prírody.

„Nie však do rokliny, ale na Zamkovského chatu či na kratšie túry, aby si zvykali na prírodu,“ dodáva. A takýto postup odporúča aj teraz. „Určite by som sa vyhol náročnejším miestam, rovnako aj rýchlym prevýšeniam pre zmeny tlaku, ktoré deti horšie znášajú. Pri najmenších treba dávať pozor aj na to, že ak sedí dieťatko v nosiči, môže v horách pociťovať väčší chlad ako dospelý, ktorý sa hýbe.“

Rady pri používaní detského nosiča na turistike

  • Najnižšia veková hranice je podľa pediatrov 9 mesiacov.
  • Dieťa musí byť schopné samostatne a pokojne sedieť a udržať bez opory hlavičku.
  • Nosiť dieťa musí zdatný turista zvyknutý na záťaž.
  • Treba prispôsobiť dieťaťu tempo chôdze.
  • Menšie dieťa zvládne iba kratšie výlety s častejšími zastávkami (detská chrbtica neznesie dlhodobú záťaž).
  • Pediatri u najmenších odporúčajú maximálne polhodinové zotrvanie v sedačke.
  • Dieťa musí byť v sedačke v teple, lebo sa tam nemôže hýbať.
  • Nemalo by zaspať, aby mu nepadala hlavička.
  • Pozor na to, aby sa dieťa nezosúvalo.
  • Najdôležitejšie je pripútať ho bezpečnostnými popruhmi a kontrolovať ich zakaždým, či sú správne uzavreté.