Takúto unikátnu metódu nemajú nikde na svete. Záujem o nákup licencie prejavili už Američania, my sme ešte niekoľko dní späť ako keby prešľapovali na mieste a nevedeli unikátny prístroj využiť.

Teraz sa však situácia zmenila. "Chirana odsunula bokom výrobu ostatných komodít, keďže má na stole kontrakt od slovenskej vlády na dodanie 300 kusov unikátnych  špičkových ventilátorov. Tie by mali byť hotové do konca júna. Požiadavka však bola rozšírená a tak výrobca, ak sa bude venovať naozaj iba spomínanému unikátu, do konca roka vie dodať 1300 kusov týchto prístrojov," informoval  Pavol Török, spoluriešiteľ projektu DSV VYMUVEP  Výskum pokročilých metód UVP a autor metódy pľúcnej ventilácie PMLV.

NÁDEJ PRE NAKAZENÝCH: Svet sa bije o medicínsku novinku z Košíc, chcú ju kúpiť Američania

Na Slovensku sa podarilo skonštruovať prvý ventilátor na svete, ktorý umožňuje ventilovať pľúca metódou Programovaná viac hladinová ventilácia pľúc s premenlivými tlakmi, objemami, časom a prietokmi.
Na Slovensku sa podarilo skonštruovať prvý ventilátor na svete, ktorý umožňuje ventilovať pľúca metódou Programovaná viac hladinová ventilácia pľúc s premenlivými tlakmi, objemami, časom a prietokmi.
Zdroj: archív V.D.

Špičkový ventilátor chváli aj  profesor Pavol Jarčuška, prorektor UPJŠ pre rozvoj a európsku problematiku; pracovník Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UPJŠ LF a UNLP a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov. "Pre pacientov, ktorí sú vo veľmi vážnom, až kritickom stave, je kvalitná ventilácia liekom prvej voľby,"hovorí odborník.

Dodáva, že samozrejme bude potrebné získať ešte viac dát z testovania pacientov s COVID-19, ale určite je tento ventilátor prostriedkom na kvalitnejšie prežívanie pacienta nakazeného koronavírusom, ako to je pri ventilátoroch, ktoré sa používali doteraz. "Máme oproti ostatným krajinám  jednu obrovskú výhodu, a prosím, nezahoďme ju, máme ešte čas pripraviť sa na to najhoršie, čo nám koronavírus prinesie. A jedným z prostriedkov prípravy je mať dostatok týchto špičkových ventilátorov," uzavrel Jarčuška.

Viac čítajte zajtra v denníku Plus JEDEN DEŇ a na webe pluska.sk!