Košickej nemocnici pri ďalšom zvyšovaní kapacit COVID lôžok robí problém okrem personálneho zabezpečenia, aj technický limit pri dodávke medicinálneho kyslíka. Jeho spotreba od mája 2020 doteraz stúpla o 600 percent. Navýšenie kapacity by sa mohlo podariť od 7 do 14 dní. „V areáli UNLP Košice na Tr. SNP 1 poskytujeme zdravotnú starostlivosť pre ďalších takmer 300 pacientov,“ informuje vedenie nemocnice. Priemerná doba hospitalizácie COVID pacientov v UNLP je 8 a pol dňa.

Pomoc kňazov

V karanténe je aktuálne 170 zamestnancov. „Požiadali sme o ďalších 70 medikov z Lekárskej fakulty UPJŠ, najmä z odborov všeobecné lekárstvo, stomatológia a ošetrovateľstvo,“ informoval námestník Martin Paulo.

S netradičnou pomocou prišla Košická arcidiecéza. Od 11.1. na rôznych klinikách a oddeleniach vypomáha 24 kňazov. „Piati z nich prejavili záujem, byť priamo na COVID oddeleniach, keďže sami toto ochorenie prekonali. Budú pomáhať na Rastislavovej, ostatných pridelili do očkovacieho centra a tiež do tzv. "bielej" nemocnice na Triede SNP. Odbremenia tak vyčerpaný personál,“ zdôraznil výkonný riaditeľ UNLP Košice pre vedu, výskum a vzdelávanie Peter Kizek. „Určite povzbudia dobrým slovom aj pacientov, ktorých nemôžu navštíviť najbližší."

Kňaz Edvin pri celoplošnom testovaní v októbri 2020.
Zdroj: archív E.B.

Poďakovanie pre Edvina

Pri celoplošnom testovaní v októbri, aj testovaní v rámci Košíc počas uplynulého víkendu, vypomáhal aj kňaz Edvin Berger. "Vyštudoval som Strednú zdravotnícku školu, čiže vzdelanie na to mám, okrem toho, beriem to ako pomoc blížnemu," povedal pred časom. Jeho snahu ocenil rezort zdravotníctva ďakovným listom.

Rozdelenie pracovísk nemocnice na biele a červené

Od dnešného dňa pracovisko na Rastislavovej ulici až do odvolania slúži výlučne pre COVID pacientov, prípadne pre ľudí s podozrením na toto ochorenia. Reprofilizované sú aj všetky tunajšie ambulancie. "Prosíme pacientov, predovšetkým budúce mamičky, prípadne matky krátko po pôrode, ktoré využívajú tunajšie neonatologické alebo gynekologické ambulancie, aby kontaktovali svojich lekárov, pracovisko na Triede SNP je im plne k dispozícii," znie informácia z komunikačného oddelenia. Pracovisko na Terase (Nová nemocnica) je určené všetkým neCOVIDovým pacientom. V prípade akútnych stavov a neodkladnej zdravotnej starostlivosti je preto potrebné, aby vyhľadali zdravotnú starostlivosť na Oddelení urgentného príjmu.

Viac foto nájdete TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Odhodlali by ste pracovať na COVID oddelení, ako laický zdravotník?