Za ostatný rok nebolo vo Svidníckej nemocnici ani 500 pôrodov, čo je považované za bezpečnostné minimum. Preto už o pár dní, v polovici decembra Svet zdravia ukončí prevádzku pôrodníckeho oddelenia a neonatológie. Miestni zúria.

Najviac ich hnevá to, že do iných pôrodníc to majú desiatky kilometrov. Z niektorých kútov okresu aj cez 50 kilometrov. “Je mi to ľúto, lebo to bola pekná pôrodnica, bolo tam príjemné prostredie. Bolo tam krajšie ako v krajskom meste, zariadenie bolo modernejšie, personál vedel vytvorť rodinnú atmosféru,” vraví Veronika. “Boli sme veľmi spokojné s personálom. Je to veľká škoda,” vravia súčasné pacientky pôrodnice, ktoré porodili pred pár dňami Simona (28) a Mirka (29).

Na stretnutie zamestnacov s vedením, kde oznámili definitívne stanovisko, prišla vyjadriť svoje nesúhlasné stanovisko aj novozvolená primátorka Svidnika Marcela Ivančová, primátor Stropkova Ondrej Brendza aj Giraltoviec Ján Rubis. Ivančová žiadala o splnenie ústavného práva na zdravotnú starostlivosť na rovnakej úrovni ako majú v iných regiónoch: “Rodiť niekde v sanitke za kamiónom nie je bohviečo” Podľa nej dostupnosť do okolitych nemocníc je nízka, do najbližšej je z niektorých obci okresu aj 60 kilometrov. “Nemáme dobré cesty, jazdi nám tu veľa poľských kamiónov,”argumentovala.

Málo pôrodov

Podstatou rušenia je však najmä to, že obyvateľstvo stárne a namiesto pôrodníkov potrebuje najmä lekárov špecialistov - internistov, chirurgov, diabetológov či neurológov. Svet zdravia o zrušení pôrodníckeho a novorodeneckého oddelenia uvažoval už dlhšie. Na začiatku roka sa napriek kritickej personálnej situácii a nízkemu počtu pôrodov dohodol s ministerstvom zdravotníctva a krajskou samosprávou, že oddelenie ostane v prevádzke do konca tohto roka. Ďalšie pôsobenie oddelenia bolo však podmienené hlavne zvýšením počtu pôrodov v roku 2018 minimálne na úroveň aspoň 500. No to sa nepodarilo, je ich o sto menej. Napriek tomu, že nemocnica robila nadregionálne reklamné kampane, organizovala deň otvorených dverí, investovala do vybavenia a podporovala spoluprácu s miestnymi gynekológmi.

Svet zdravia sa preto definitívne rozhodol ukončiť prevádzku pôrodníckeho oddelenia a neonatológie ku dňu 17. decembra 2018. Posledné rodičky budú prijaté na oddelenie o tri dni skôr. V nemocnici budú zachované gynekologické výkony na úrovni jednodňovej chirurgie. Toto rozhodnutie nijakým spôsobom neovplyvní zamestnanosť nemocnice. Rodičkám nemocnica ponúkne možnosť pôrodov v okolitých nemocniciach Sveta zdravia v Humennom, vo Vranove nad Topľou alebo v Michalovciach. V prípade potreby im bude zabezpečená v dohodnutý termín aj dopravná zdravotná služba.

Personál neprepustia

Nemocnica bude v blízkom čase rozširovať spektrum zdravotnej starostlivosti najmä v oblasti jednodňovej chirurgie, internistických odborov, fyziatricko-rehabilitačnú starostlivosť a ambulantnej sféry. Hoci nemocnici nebol ministerstvom zdravotníctva pridelený urgentný príjem, zachováva nepretržitú urgentnú zdravotnú starostlivosť na úrovni ambulancií ústavnej pohotovostnej služby. „Pre žiadneho riaditeľa nie je jednoduché zatvoriť oddelenie, najmä ak hovoríme o pôrodnici. Naše rozhodnutie považujem za zodpovedné voči pacientom, ako aj k budúcnosti nemocnice. Ošetrovateľský tím nám výrazne pomôže v rozvoji ostatných oddelení, lekári zase pri jednodňových operačných výkonoch,“uviedol generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový.

Prioritou pre nich bude rozširovanie ambulancií o špecializácie, ktoré doteraz neboli ponúkané. Ďalším rozvojom by mala prejsť jediná psychiatrická liečebňa pre chronických pacientov v Prešovskom kraji.

 


ANKETA:

Ako vnímate rušenie svidníckej pôrodnice?

Erik (32)
Erik (32)
Zdroj: Ingrid Timková

Erik (32)
“Minulý týždeň prišla vo svidníckej nemocnici na svet naša malá Ester. Aj naše staršie dieťa sa narodilo vo Svidníku. Mali sme dobrú skúsenosť, tak sme si s manželkou aj po druhýkrát vybrali pôrodnicu vo Svidníku. Lekári, sestričky a celý zdravotný personál bol výborný. Výhodou boli aj dennodenné návštevy rodinných príslušníkov hneď po pôrode. Neviem a ani nechcem si predstaviť, aby naše ženy museli chodiť rodiť do desiatky kilometrov vzdialených miest, len preto, že naša pôrodnica nespĺňa niekým v Bratislave stanovené pôrodné čísla.”

Vladimír (34) a Ivana (31)
Vladimír (34) a Ivana (31)
Zdroj: Ingrid Timková

Vladimír (34) a Ivana (31)
“Vo Svidníku sme obaja vyrastali, máme tu rodinu, budeme tu aj počas vianočných sviatkov a tu sme stále doma aj keď pracujeme a žijeme pod Tatrami. Termín máme na Silvestra a prekvapilo nás, že so svidníckou pôrodnicou je to stále nejasné. Rodiť sme plánovali vo Svidníku, keďže tu máme zázemie a na pôrodnicu sú výborné referencie. “

Martina (32)
Martina (32)
Zdroj: Ingrid Timková

Martina (32)
“Ja som bola s touto pôrodnicou veľmi spokojná. To je hrozné, že ju idú rušiť. Cestovanie do iných nemocníc bude pre nás komplikovaná. Aj pre našich príbuzných, ktorí za nami nebudú môcť prichádzať tak, ako by sme si to želali.”

Majka (27)
Majka (27)
Zdroj: Ingrid Timková

Majka (27)
“Som šokovaná a nepáči sa mi to. Veď darmo sa povie, že budú prichystané pre rodičky iné nemocnice v kraji. Ale cestoanie sa predraží, najmä tým, ktorí bývajú pri poľských hraniciach. A komplikované to bude aj pre návštevy príbuzných.”