Odborníci použili tento zásah na odvrátenie amputácie tzv. diabetickej nohy v prípade Štefana Šlégra (41) z okresu Šaľa. "Môj vtedajší ošetrujúci lekár mi prezrel nohu v januári a objednal ma na kontrolu o tri mesiace. V marci mi povedal, že končatinu je potrebné amputovať. Dal mi čas na rozmyslenie. Vydesilo ma to, ale nezmieril som sa s daným stavom. Začal som hľadať spôsob ako sa vyhnúť tomúto dramatickému zásahu," rozpráva o krušných chvíľach pán Šléger.

Pomoc v pravý čas

Cez istého bratislavského lekára sa mu podarilo nakontaktovať na odborníkov v Spišskej Novej Vsi. "Dnes som rád, že všetko dobre dopadlo. Cítim sa výborne. Je to neporovnateľné s minulosťou," usmieva sa Štefan. Pre Nemocnicu v SNV to bola preméra čo sa týka tohto typu zákroku. Cievna chirurgička Jana Javiľaková sa zaúčala v Ostrave následne pri operácii bol prítomný lekár z martinskej nemocnice, ktorý už vykonal desiatky takýchto operácií.

Nový zákrok

Podstata operácie spočíva v aplikovaní kmeňových buniek z kostnej drene pacienta do postihnutej časti dolnej končatiny. "Z bedrovej kostnej drene sme pomocou špeciálnej ihly odobrali zhruba 240 ml vlastných buniek pacienta a po spracovaní ich okamžite aplikovali pozdĺž tepien predkolenia. Tie by pri priaznivom priebehu mali naštartovať rast nových tepien, zlepšiť tým prekrvenie a zachrániť pacientovi nohu," vysvetľuje doktorka Javiľaková a dodáva, že operácia prebehla úspešne. Injektované bunky by mali teraz začať vylučovať hormóny, tzv. cytokíny, ktoré spolu s inými faktormi prebudia spiace bunky. Z nich sa následne vytvoria nové krvné cievy. Či bunky začali správne pracovať je jasné po štyroch až šiestich týždňoch.

Prečo sa to deje?

„Nedostatočným prietokom krvi, ktorý spôsobuje zužovanie ciev napríklad pri cukrovke alebo ateroskleróze, tkanivá postupne odumierajú. Nedostáva sa im dostatok kyslíka, živín a tak nastáva nedokrvenie končatín (ischémia),“ vysvetľuje cievna chirurgička. Ischemická choroba pacienta výrazne limituje v bežných činnostiach, prejavuje sa bolesťami pri chôdzi. Môže vyústiť až do amputácie končatiny. „U väčšiny pacientov po operácii najskôr ustúpi bolesť, potom sa začnú liečiť rany. Následne je možné začať s fyzioterapiou a chôdzou. Implantácia buniek je veľmi bezpečný zákrok a môže sa vykonať aj u starších a chorých pacientov,“ spresňuje vedúci oddelenia výskumu a vývoja zo Slovenského centra tkanív a buniek Rudolf Horák v spolupráci s ktorým bola metóda prenesená do praxe.

Zákrok preplácajú

Za zmienku stojí, že zákrok, ktorý nie je bežne hradený, preplatila zdravotná poisťovňa Dôvera. „Liečbu vlastnými kmeňovými bunkami považujeme za progresívnu a vo svete overenú metódu, ktorá pomôže našim poistencov pri ich liečbe a zvýšení kvality života. Snaha nemocnice zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti s využitím inovatívnych postupov nás presvedčila, aby sme do štandardnej zmluvy zahrnuli aj úhradu tohto typu zdravotnej starostlivosti,“ povedal generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.

Na týchto miestach vám pomôžu

Nemocnica Svet zdravia v Spišskej Novej Vsi je pripravená liečiť touto metódou aj ďalších pacientov. Druhým centrom pre liečbu je nemocnica v Martine. Slovenské centrum tkanív a buniek momentálne rokuje aj s ďalšími poisťovňami o hradení tohto zákroku, ktorého cena je zhruba 5-tisíc eur.